To nie w Warszawie najszybciej drożeją mieszkania. Mamy najnowsze dane

Z analiz portalu Gethome.pl wynika, że zarówno jeśli chodzi o mieszkania nowe, jak i te z rynku wtórnego, zauważalne jest obecnie wyhamowanie dynamiki wzrostów cen.

I tak, w Poznaniu już drugi miesiąc z rzędu ceny mieszkań z rynku wtórnego praktycznie nie uległy zmianie, utrzymując się na poziomie około 11,5 tys. złotych za metr kwadratowy. Warto zauważyć, że wzrost cen od początku roku wyniósł tam zaledwie 1 proc. miesięcznie. Podobnie jest w Gdańsku Gdyni i Sopocie – tam po wzroście o 1 proc. w kwietniu, ceny mieszkań na rynku wtórnym ustabilizowały się na poziomie 15,4 tys. zł/mkw. Dodajmy, że w ciągu ostatnich pięciu miesięcy ceny wzrosły tam jedynie o 2 proc.

Łódź ma największy wzrost dynamiki cen

Stabilizacja cen to także zjawisko, które można zaobserwować w Krakowie (17,5 tys. zł/mkw.) i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (8,5 tys. zł/mkw.). Umiarkowane wzrosty cen mieszkań z rynku wtórnego odnotoeały również Warszawa i Wrocław – W maju wzrost w tych miastach wyniósł 1 proc. miesiąc do miesiąca, ale w ciągu pięciu miesięcy już 8 proc.

Największym zaskoczeniem jest fakt, że liderem wzrostów cen w maju stała się Łódź. Ceny mieszkań oferowanych przez biura nieruchomości wzrosły tam o 2 proc. miesiąc do miesiąca. Od początku roku ceny mieszkań z drugiej ręki w Łodzi wzrosły o 7 proc., co plasuje miasto na trzecim miejscu pod względem dynamiki wzrostów cen w pierwszych pięciu miesiącach roku, tuż za Aglomeracją Katowicką i Warszawą. Jednak, co ciekawe, mieszkania z rynku wtórnego w Aglomeracji Katowickiej i Łodzi pozostają jednymi z najtańszych spośród wszystkich metropolii. Wynika to z wysokiego udziału mieszkań w blokach z PRL-u i starych kamienicach.

mieszkania w Łodzi o zachodzie słońca

Dziś średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście wciąż przewyższa ceny na rynku pierwotnym. Jak się okazuje, dla wielu Polaków mieszkanie w bloku z wielkiej płyty to w dalszym ciągu atrakcyjna propozycja.

Jakie mieszkania wybierają Polacy?

Polacy preferują mieszkania w większych miastach, zwłaszcza w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Popularność tych miast wynika z dostępności pracy, infrastruktury oraz atrakcji kulturalnych. Równie istotnymi czynnikami są bliskość do centrum miasta, komunikacji miejskiej, szkół, sklepów i miejsc pracy, a także ciche i bezpieczne dzielnice oraz bliskość parków i terenów rekreacyjnych. Najpopularniejsze są mieszkania 2-3 pokojowe o powierzchni od 40 do 70 mkw. – są one postrzegane jako optymalne zarówno dla singli, jak i dla małych rodzin. Rodziny z dziećmi częściej poszukują większych mieszkań, powyżej 70 mkw, z minimum trzema pokojami.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!