Sprzedaż tego rodzaju nieruchomości skoczyła o 190 proc!

W pierwszym kwartale br. sprzedaż nieruchomości, jakimi są działki rekreacyjne, odnotowała rekordowy wzrost. Z czego wynika tak duże nimi zainteresowanie?

W Polsce funkcjonuje obecnie ponad 4,6 tysiąca Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Ich historia sięga już ponad 120 lat. Za najstarszy ROD uznaje się „Kąpiele Słoneczne” w Grudziądzu, założony w 1897 roku. Pierwotnie ROD-y miały zaspokajać potrzeby żywieniowe Polaków. Mogli tam uprawiać warzywa na własny użytek, hodować zwierzęta, zakładać pasieki czy hodować króliki i kury. Z upływem lat, rolę działek zmieniła się na bardziej rekreacyjną.

Tydzień na działce

Jak informuje Polski Instytut Ekonomiczny, w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2024 r. średnio co tydzień na polskich portalach ogłoszeniowych pojawiało się około 500 nowych ofert sprzedaży działek rekreacyjnych. O ile przez cały 2023 rok liczba ogłoszeń tygodniowych nie przekroczyła 300, to w w kwietniu br. mogliśmy już zaobserwować średnio ponad 1000 ofert co tydzień. Może to zwiastować jeszcze większy wzrost podaży w drugim kwartale.

Popularność Rodzinnych Ogrodów Działkowych gwałtownie wzrosła w czasie pandemii, co zaowocowało również wzrostem cen. Lockdown sprawił, że każdy pragnął posiadać własny ogródek, gdzie mógłby spędzać czas w ciszy i spokoju. Dostępne wolne działki zostały szybko rozchwycone, a ceny poszybowały w górę. Po pandemii liczba chętnych na zakup tego typu nieruchomości zmniejszyła się. Spadek miał związek m.in. z gorszą sytuacją gospodarczą w latach 2022-2023.

Sygnały zmiany pojawiają się od początku 2024 roku. Najwięcej ofert sprzedaży działek rekreacyjnych pojawiło się w Warszawie (314 ogłoszeń), Wrocławiu, Szczecinie i Poznaniu (240-280 ogłoszeń). Stosunkowo dużo ofert odnotowano również w powiatach w poznańskim i bydgoskim (po 160 nowych ofert) oraz wołomińskim (85 ogłoszeń).

W pierwszym kwartale 2024 roku średnia cena za metr kwadratowy działki rekreacyjnej w Polsce wynosiła 331 zł, co oznacza wzrost o 38% w porównaniu do poprzedniego roku. Raport wskazuje, że zimowe kwartały zazwyczaj cechują się niższymi cenami gruntów rekreacyjnych, co może sugerować dalszy wzrost cen w kolejnych okresach tego roku – czytamy w raporcie.

Specyficzny rodzaj nieruchomości

Jak wyjaśniają eksperci PIE, działki rekreacyjne to obszary, które w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy mają przeznaczenie na budowę mieszkalno-rekreacyjną. Jedną z najpopularniejszych form takich działek są m.in. Rodzinne Ogrody Działkowe , znajdujące się na terenach należących do Skarbu Państwa czy samorządów.

Ceny ROD różnią się w zależności od wyposażenia, np. im bardziej nowoczesna altana i liczniejsze nasadzenia, tym wyższa cena. Niemniej jednak wybór na portalach ogłoszeniowych jest duży. Podobne ceny obowiązują w innych dużych miastach, takich jak Poznań, Kraków czy Gdańsk. Nieco taniej jest w Katowicach, czy w Białymstoku.

Komentarze