Senior living. Co to takiego i jak zmienia polski rynek nieruchomoƛci?

Prognozuje się, ĆŒe do 2050 roku osoby starsze będą stanowić w Polsce aĆŒ jedną trzecią spoƂeczeƄstwa. Nic więc dziwnego, ĆŒe wielu deweloperĂłw juĆŒ teraz skƂania się ku budowie nieruchomoƛci typu assisted living, ktĂłre Ƃączą w sobie koncepcję samodzielnego mieszkania z dostępem do opieki medycznej i rĂłĆŒnorodnych aktywnoƛci dla seniorĂłw.

Sektor senior living cieszy się obecnie duĆŒÄ… popularnoƛcią na caƂym ƛwiecie, przede wszystkim w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Niemcy czy Holandia. W jego ramach moĆŒna wyrĂłĆŒnić rĂłĆŒne koncepcje funkcjonowania obiektĂłw dla seniorĂłw. Do najpopularniejszych naleĆŒÄ… independent living (dające osobom starszym moĆŒliwoƛć prowadzenia niezaleĆŒnego ĆŒycia), wspomnianego juĆŒ assisted living (czyli mieszkaƄ wspomaganych) oraz domĂłw opieki oferujące wsparcie zarĂłwno dzienne, jak i caƂodobowe.

Nieruchomoƛci dla seniora

W Polsce większoƛć istniejących placĂłwek skupia się nadal na ƛwiadczeniu podstawowych usƂug bytowych, opiekuƄczych i wspomagających. Rynek krajowy obejmuje gƂównie publiczne domy pomocy spoƂecznej oraz prywatne placĂłwki caƂodobowej opieki. WedƂug danych z rejestrĂłw wojewĂłdzkich, w Polsce istnieje 1028 takich obiektĂłw, z czego 29 proc. naleĆŒy do sektora publicznego, a 71 proc. do sektora prywatnego.

Nic więc dziwnego, ĆŒe w ostatnich latach zauwaĆŒalny jest wzrost liczby domĂłw pomocy spoƂecznej oraz caƂodobowych placĂłwek opiekuƄczych, zarĂłwno w duĆŒych miastach, jak i coraz częƛciej w mniejszych miejscowoƛciach, na obrzeĆŒach miast i na obszarach wiejskich. Niestety liczba dostępnych w nich miejsc jest w dalszym ciągu niewystarczająca. To tylko dowodzi tezie, jak duĆŒy jest potencjaƂ rozwoju tego rynku.

Zobacz teĆŒ: Bitcoin: z czego wynika tak duĆŒy jego skok? Jest co najmniej kilka powodĂłw

Czekać trzeba, a tanio nie jest

Dodajmy teĆŒ, ĆŒe koszty pobytu w publicznych domach opieki spoƂecznej wynoszą obecnie od 3 do nawet 10 tysięcy zƂotych miesięcznie, w zaleĆŒnoƛci od lokalizacji. W tym kontekƛcie prywatne placĂłwki oferują większą elastycznoƛć oferty. Mogą teĆŒ znacznie szybciej zaoferować wolne miejsce dla osĂłb starszych.

Na chwilę obecną w Polsce funkcjonuje kilka inwestycji w formule assisted living, a takĆŒe trzy domy opieki naleĆŒÄ…ce do prywatnych sieci medycznych, ktĂłre oferują specjalistyczne usƂugi dla seniorĂłw.

MoĆŒe Cię zainteresować:

Komentarze