Rząd zmienia plany w sprawie patodeweloperki. Co to oznacza dla Polaków?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że projekt przesuwający termin wejścia w życie regulacji przeciwko tzw. patodeweloperce z 1 kwietnia na 1 sierpnia bieżącego roku został uwzględniony na liście prac legislacyjnych resortu rozwoju.

Inicjatywa ta ma wynikać z potrzeb zgłaszanych przez jednostki samorządu terytorialnego, które zwróciły uwagę na konieczność dostosowania dokumentacji planowanych inwestycji do nowych przepisów.

Dłuższe vacatio legis

Przesunięcie terminu wejścia w życie nowych regulacji ma umożliwić zakończenie realizacji dużych i złożonych projektów budowlanych.

Jednym z podmiotów, które wystąpiły o przesunięcie terminu wejścia w życie nowych przepisów, był Związek Miast Polskich – samorządowa, apolityczna i niezależna instytucja, której celem jest reprezentowanie interesów miast oraz wspieranie ich rozwoju. W swoim piśmie do MRiT organizacja podkreśliła, że przyjęte zmiany mogą skutkować koniecznością ponownego zaprojektowania planowanych inwestycji na rok 2024, gdyż niektóre uzgodnienia mogą zająć znacząco więcej czasu. Związek zauważył, że ten proces może trwać wiele miesięcy, wliczając w to procedury uzyskiwania zgód od gestorów mediów czy zarządów dróg.

Zobacz też: SWIFT skupia się na CBDC i zapowiada rewolucyjne zmiany

Dużo zmian na korzyść użytkowników

W tym miejscu należy wyjaśnić, że rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z 27 października 2023 r. wprowadzające zmiany w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych budynków i ich lokalizacji zakłada szereg nowych zasad, m.in. zwiększenie minimalnej odległości budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad 4 kondygnacje od granicy działki do 5 metrów, w porównaniu z dotychczasowymi 3 metrami dla ścian bez okien lub drzwi oraz 4 metrami dla ścian z oknami lub drzwiami. W nowych przepisach znalazł się również wymóg, aby lokale użytkowe w nowo projektowanych budynkach posiadały powierzchnię użytkową nie mniejszą niż 25 mkw. Mniejsze lokale mogą być tworzone tylko na pierwszym lub drugim piętrze nadziemnym i muszą mieć bezpośredni dostęp z zewnątrz budynku.

Przepisy zakładają również wprowadzenie wymogu dotyczącego przegród pomiędzy balkonami. W budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, jeśli na jednej płycie balkonowej znajduje się więcej niż jeden balkon, konieczne jest zastosowanie przegrody o wysokości co najmniej 2,2 m oraz szerokości odpowiadającej co najmniej szerokości balkonu. Przegroda musi również zapewniać odpowiednią przepuszczalność światła, wynoszącą minimalnie 30 proc. i maksymalnie 50 proc., aby zapewnić poczucie prywatności. W przypadku budynków mieszkalnych wielorodzinnych nowe przepisy nakładają również obowiązek wybudowania pomieszczenia gospodarczego o powierzchni co najmniej 15 mkw., które może służyć np. do przechowywania rowerów.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.