Rynek mieszkaniowy to czyste szaleństwo. Cena kawalerki: 17 tys. zł za metr kwadratowy

W III kwartale br. liczba ofert mieszkaniowych w naszym kraju znacząco spadła. Jednocześnie rynek mieszkaniowy odnotował kolejną podwyżkę cen nieruchomości.

Gdy podaż na rynku ulegała zmniejszeniu, jednoocześnie rósł popyt. Działo sie to m.in. za sprawą „Bezpiecznego Kredytu 2 proc.”, dzięki któremu więcej osób nich dotychczas mogło na poważnie myśleć o zakupie nieruchomości.

Zainteresowani kupnem mieszkań mieli też dużo łatwiejszy dostęp do tradycyjnych hipotek. Dodajmy jeszcze, że wiele osób nie chciało już odkładać decyzji o zakupie mieszkania na dłużej, czemu w sumie trudno sie dziwić biorąc pod uwagę to, z czym ostatnich kilkunastu miesięcy mieliśmy do czynienia na rynku.

Jak obecnie wygląda rynek mieszkaniowy w Polsce?

Z analizy portalu Nieruchomosci-online.pl pokazuje, że oczekiwania sprzedających wzrosły w III kwartale 2023 roku, niezależnie od metrażu mieszkań. Największy wzrost oczekiwań odnotowano w Kielcach (9 procent), Wrocławiu (8,3 procent), Toruniu (7,6 procent) i Warszawie (6,8 procent).

Jeśli chodzi o najmniejsze mieszkania, to średnia cena ofertowa kawalerek wzrosła w 15 z 18 miast wojewódzkich, w zakresie od 1 do 9 procent kwartał do kwartału. I tak, za jednopokojowe mieszkanie w Warszawie trzeba obecnie zapłacić prawie 17 tysięcy złotych za metr kwadratowy. W tym samym czasie średnie ceny kawalerek spadły tylko w Katowicach, Olsztynie i Gorzowie Wielkopolskim.

Jeśli chodzi o mieszkania dwupokojowe, to wzrosty cen wyniosły od 4 do 9 procent kwartał do kwartału i dotyczyły 14 stolic regionów. Największy wzrost cen odnotowano w Warszawie (9,1 procent), Krakowie (8,7 procent) i Wrocławiu (7,6 procent). Tylko Katowice, Gorzów Wielkopolski, Szczecin oraz Zielona Góra wyłamały się z tendencji wzrostowej.

Zobacz też: Przełom: Voyager zawarł ugodę z amerykańskimi organami regulacyjnymi

Mieszkań ma być więcej

I tu ciekawostka – Gorzów Wielkopolski był jedynym miastem wojewódzkim, które nie zanotowało wzrostu średniej ceny ofertowej w żadnej z analizowanych kategorii mieszkań z rynku wtórnego.

Jednakże z rynku dochodzą również pozytywne sygnały, które mogą przynieść ulgę nabywcom nieruchomości. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w sierpniu 2023 roku, wzrosła o 39,4 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Może Cię zainteresować:

Komentarze