Rok 2023 będzie dla deweloperów lepszy niż poprzedni? Mamy najnowsze dane na temat rynku nieruchomości

Ciekawostka dotycząca nieruchomości – w okresie od stycznia do lipca 2023 r. deweloperzy rozpoczęli budowę o 28,4 proc. mniej mieszkań niż w analogicznym okresie w poprzednim roku.

Niemniej jednak, jeśli spojrzymy tylko na lipcowe wyniki 2023 roku w porównaniu z 2022 rokiem, zauważymy, że w bieżącym roku rozpoczęto budowę o 10,4 proc. więcej mieszkań.

Kto teraz będzie kupował nieruchomości – i czy dostanie kredyt?

Zdaniem branżowych ekspertów wspomniane zjawisko może być wynikiem słabego okresu u deweloperów podczas wakacji w 2022 roku, reakcji osób planujących kupić mieszkanie na wprowadzenie programu „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” oraz ogólną poprawę sytuacji rynkowej.

Wszystko wskazuje na to, że jeśli podobna dynamika wprowadzania nowych inwestycji utrzyma się do końca roku, deweloperzy rozpoczną budowę około 15 tysięcy mieszkań mniej niż w niekorzystnym dla branży 2022 roku. W najlepszym przypadku wyniki mogą osiągnąć poziom z zeszłego roku.

W dalszym ciągu nie wiadomo jednak, co czeka nas w 2024roku, kiedy preferencyjne kredyty przestaną być tak atrakcyjne. Warto też zauważyć, że istnieje całkiem spora grupa osób, która zdecydowała się na zakup mieszkań bez korzystania z rządowego programu.

Pozostaje pytanie czy prognozowany spadek stóp procentowych zachęci do wzięcia kredytu te osoby które nie mogły skorzystać z „Bezpiecznego Kredytu”. Rzecz jasna wiele zależy tu od przyszłych działań rządu. Póki co wyborcza przepychanka trwa, a obietnic dotyczących tego, jak dobrze będzie mieszkało się Polakom w kolejnych latach jest coraz więcej.

Zobacz też: Złoto odrabia straty, inwestorzy szukają okazji na zakup srebra

Względna stabilizacja

Dodajmy jeszcze, że w okresie od stycznia do lipca 2023 roku inwestorzy uzyskali o 35,6 proc. mniej nowych pozwoleń na budowę niż w analogicznym okresie w 2022 roku. Z drugiej strony możemy jednak zaobserwować względną stabilizację, ponieważ od początku roku miesięczne wyniki wydawanych pozwoleń utrzymują się na poziomie 10-14 tysięcy. Podobne wyniki w branży budowlanej można było zaobserwować w latach 2017-2018.

Tymczasem eksperci Polskiego Związku Firm Deweloperskich przewidują, że w miarę zwiększającego się zainteresowania ze strony nabywców, statystyki dotyczące nowych pozwoleń na budowę będą się poprawiać. Czy tak się stanie – czas pokaże.

Moze Cię zainteresować:

Komentarze