Rok 2023 będzie dla deweloperów lepszy niż poprzedni? Mamy najnowsze dane na temat rynku nieruchomości

Rok 2023 będzie dla deweloperów lepszy niż poprzedni? Mamy najnowsze dane na temat rynku nieruchomości

Ciekawostka dotycząca nieruchomości – w okresie od stycznia do lipca 2023 r. deweloperzy rozpoczęli budowę o 28,4 proc. mniej mieszkań niż w analogicznym okresie w poprzednim roku.

Niemniej jednak, jeśli spojrzymy tylko na lipcowe wyniki 2023 roku w porównaniu z 2022 rokiem, zauważymy, że w bieżącym roku rozpoczęto budowę o 10,4 proc. więcej mieszkań.

Kto teraz będzie kupował nieruchomości – i czy dostanie kredyt?

Zdaniem branżowych ekspertów wspomniane zjawisko może być wynikiem słabego okresu u deweloperów podczas wakacji w 2022 roku, reakcji osób planujących kupić mieszkanie na wprowadzenie programu „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” oraz ogólną poprawę sytuacji rynkowej.

Wszystko wskazuje na to, że jeśli podobna dynamika wprowadzania nowych inwestycji utrzyma się do końca roku, deweloperzy rozpoczną budowę około 15 tysięcy mieszkań mniej niż w niekorzystnym dla branży 2022 roku. W najlepszym przypadku wyniki mogą osiągnąć poziom z zeszłego roku.

W dalszym ciągu nie wiadomo jednak, co czeka nas w 2024roku, kiedy preferencyjne kredyty przestaną być tak atrakcyjne. Warto też zauważyć, że istnieje całkiem spora grupa osób, która zdecydowała się na zakup mieszkań bez korzystania z rządowego programu.

Pozostaje pytanie czy prognozowany spadek stóp procentowych zachęci do wzięcia kredytu te osoby które nie mogły skorzystać z „Bezpiecznego Kredytu”. Rzecz jasna wiele zależy tu od przyszłych działań rządu. Póki co wyborcza przepychanka trwa, a obietnic dotyczących tego, jak dobrze będzie mieszkało się Polakom w kolejnych latach jest coraz więcej.

Zobacz też: Złoto odrabia straty, inwestorzy szukają okazji na zakup srebra

Względna stabilizacja

Dodajmy jeszcze, że w okresie od stycznia do lipca 2023 roku inwestorzy uzyskali o 35,6 proc. mniej nowych pozwoleń na budowę niż w analogicznym okresie w 2022 roku. Z drugiej strony możemy jednak zaobserwować względną stabilizację, ponieważ od początku roku miesięczne wyniki wydawanych pozwoleń utrzymują się na poziomie 10-14 tysięcy. Podobne wyniki w branży budowlanej można było zaobserwować w latach 2017-2018.

Tymczasem eksperci Polskiego Związku Firm Deweloperskich przewidują, że w miarę zwiększającego się zainteresowania ze strony nabywców, statystyki dotyczące nowych pozwoleń na budowę będą się poprawiać. Czy tak się stanie – czas pokaże.

Moze Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.