Program pomoże wycenić nieruchomości. Sukces naukowców z PWSTE

Naukowcy z Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu stworzyli prototyp programu wyceniającego w czasie rzeczywistym nieruchomości komercyjne.

Projekt wyceny nieruchomości z dofinansowaniem

Jak czytamy na oficjalnej stronie PWSTE, projekt naukowców otrzymał dofinansowanie od Podkarpackiego Centrum Innowacji w wysokości 166 tysięcy złotych. Obecnie program służy do wyceny nieruchomości komercyjnych, które są własnością samorządu. Pełna nazwa projektu to „Opracowanie algorytmów i wykonanie prototypu oprogramowania dla systemu dynamicznej wyceny nieruchomości komercyjnych Jednostek Samorządu Terytorialnego”. Projektowi przewodniczy dr hab. inż. Janusz Dąbrowski, prof. PWSTE w Jarosławiu:

Potrzeba opracowania takiego rozwiązania pojawiła się podczas kontaktów ze spółkami komunalnymi Gminy Miejskiej Jarosław. Obecne na rynku programy ustalają ceny nieruchomości na dany moment czasowy, a nasze rozwiązanie pozwoli na bieżące monitorowanie wartości nieruchomości. Dzięki temu, samorząd będzie mógł podjąć odpowiednie działania„-komentuje.

Zobacz też: Sztuczna inteligencja narysowała osiedle we Wrocławiu. Zobacz efekty

Innowacyjność maszyny

Naukowcy, podczas projektu, współpracowali z gminą Jarosław. Zespół opracował strategie i wdrożył do programu odpowiednie procedury obliczeniowe. Przy projekcie współpracowało grono naukowców z trzech uczelni: PWSTE w Jarosławiu, AGH w Krakowie i PANS w Przemyślu. Dzięki tej współpracy powstała maszyna, przetestowana w wielu warunkach. Ta natomiast ma zdolność ucznia się. To zaś pozwala na doskonalenie i optymalizowanie procesu zarządzania nieruchomościami.

źródło: Facebook

Program nie tylko dla gmin

Obecnie program służy do wyceny nieruchomości komercyjnych, jednak ma potencjał, aby stać się bardzo przydatny również dla klientów indywidualnych. Na razie zespół opracowuje strategię, w jaki sposób pomóc gminie w wycenie, aby ta nie była stratna. Prof. Janusz Dąbrowski mówi:

Samorządy, stosując specjalistyczne oprogramowanie bazujące na sztucznej inteligencji mogą przeciwdziałać złym tendencjom rynkowym i sprawniej gospodarować majątkiem. Szacuje się, że w ostatnich latach w wielu gminach nastąpił realny spadek wartości lokali komercyjnych. Dotyczy to szczególnie małych ośrodków do 50tys. mieszkańców.”

Wygląda na to, że podkarpaccy naukowcy w każdym calu wyprzedzili rząd, który zapowiadał stronę przedstawiającą realne ceny mieszkań. W każdym razie projekt wygląda bardzo obiecująco i być może w przyszłości przyczyni się do pomocy sprzedającym i kupującym.

Może Cię zainteresować:

Komentarze