Program „Pierwsze Mieszkanie” od lipca
14 marca rząd przyjął program Pierwsze Mieszkanie. Jest to projekt skierowany do osób przed 45. rokiem życia, chcących zakupić swoje pierwsze lokum. Kto będzie mógł skorzystać z pomocy i na jakich zasadach?
Dwa rodzaje pomocy
Na program Pierwsze Mieszkanie będą składać się dwa instrumenty. Pierwszym z nich jest Bezpieczny kredyt 2%, drugim zaś Konto Mieszkaniowe. Z nisko oprocentowanego kredytu będą mogły skorzystać osoby poniżej 45. roku życia, które nigdy nie miały mieszkania, domu i nie miały spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców, warunek musi spełnić co najmniej jedna osoba. Konto Mieszkaniowe z kolei będzie specjalnym kontem oszczędnościowym prowadzonym przez banki komercyjne.
Zobacz też: Kupno mieszkania. Ceny rosną
Bezpieczny Kredyt 2%
Jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, państwo przez 10 lat będzie dopłacało różnicę między stałą stopą a oprocentowaniem kredytu. Maksymalna kwota kredytu to 500 tys. zł. W przypadku małżeństw posiadających przynajmniej jedno dziecko będzie to 600 tys. zł. Z pomocy będą mogły skorzystać zarówno kupcy mieszkań z rynku pierwotnego jak i wtórnego. Co ważne, rząd nie ustalił kryteriów co do standardu i metrażu nieruchomości.
Konto Mieszkaniowe
Wytyczne co do konta oszczędnościowego są obszerniejsze. Z tej pomocy mają możliwość skorzystać na przykład osoby, które są w posiadaniu mieszkania nie większego niż 50m2, pod warunkiem posiadania co najmniej dwójki dzieci. Wraz z ilością dzieci, rośnie też limit metrażowy. Dla trójki jest to 72m2, czwórki-90m2, dla piątki i więcej limit wielkości lokalu już nie obowiązuje. Program obejmie również między innymi osoby, które nabyły mieszkanie w drodze dziedziczenia, po rozpoczęciu oszczędzania, współwłaścicieli i tych, którzy posiadają nieruchomość wyłączoną z użytkowania z powodu katastrofy budowlanej bądź działania żywiołu.
Okres oszczędzania wynosi 3 do 10 lat i wymaga przynajmniej jedenastu wpłat rocznie. Przy regularnym wpłacaniu środków państwo gwarantuje Premię Mieszkaniową. Oszczędzający będą mieli 5 lat na wydanie środków po zamknięciu konta.
Może Cię zainteresować: