Prawie 60 tys. zł dofinansowania. Ruszy piąty nabór do programu „Mój Prąd”

17 marca tego roku zakończono czwarty nabór do programu „Mój Prąd”. Już teraz rząd zapowiada kolejną edycję dofinansowań.

Więcej dopłat

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa podała, że w kwietniu ruszy piąta edycja promocji fotowoltaiki. Dofinansowanie będzie rozszerzone o dopłaty na pompy ciepła i kolektory słoneczne, które służą do podgrzewania ciepłej wody. Ostatnia edycja planowo miała zakończyć się 22 grudnia ubiegłego roku. Rząd postanowił przedłużyć czas składania wniosków do połowy marca tego roku.

Zobacz też: Prawo budowlane 2023. Zmiany w przepisach zapowiadają duże ułatwienia

Ile wyniesie dofinansowanie?

Wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Paweł Mirowski, w rozmowie z Polskim Radiem podał konkretne kwoty, na które mogą liczyć wnioskodawcy. Dotacje na pompy ciepła, w zależności od efektywności, mają wynieść od 4,4 tys. zł do 28 tys. zł. W przypadku kolektorów słonecznych kwota będzie wynosiła do 3,5 tys. zł. Przy panelach fotowoltaicznych możemy liczyć maksymalnie na 6 tys. zł dopłaty. Przy inwestycji w dodatkowe komponenty służące magazynowaniu energii, rząd dopłaci do 16 tys. zł. Maksymalna kwota, jaką może uzyskać beneficjent to 58 tys. zł.

Net-billing warunkiem przystąpienia do programu

Mirowski podkreślił, że, aby przystąpić do programu „Mój Prąd”, prosument musi rozliczać się w systemie net-billing. Rozliczenie net-billing obowiązuje od kwietnia zeszłego roku. Polega ono na tym, że energia, która jest wprowadzona do sieci zostaje przeliczona na złotówki. Kwotę tę prosument otrzymuje na wirtualne konto sprzedawcy. Z tego depozytu płaci za energię. Po 12 miesiącach energia jest rozliczana. Jeśli na koncie widnieje nadwyżka, wówczas właściciel otrzymuje 20% tej kwoty.

Kolejny nabór w kwietniu

Piąta edycja programu według zapowiedzi ma ruszyć w połowie kwietnia. Wnioski będzie można składać przez Internet, wchodząc na stronę programu „Mój Prąd”. Nie wiadomo, obecnie, ile będzie wynosić budżet na program. W ubiegłej edycji złożona ponad 60 tys. wniosków, a kwota dofinansowań wyniosła 404 mln. zł

Może Cię zainteresować:

Komentarze