Portugalia: tak surowych zasad dotyczących wynajmu nieruchomości jeszcze nie było!

19 lipca br. portugalski parlament zatwierdził rządowy projekt ustawy o mieszkalnictwie, który zobowiązuje właścicieli pustych nieruchomości do ich wynajęcia.

Za przyjęciem ustawy głosowała tylko rządząca krajem Partia Socjalistyczna.

Pustostany na wynajem

Zgodnie z zatwierdzonym w marcu br. przez rząd projektem „Więcej mieszkań” właściciel lokalu mieszkalnego, który stał pusty przez okres dwóch lat, będzie musiał udostępnić go gminie. Na złożenie stosownej deklaracji osoba, do której należy pustostan, ma 90 dni. Jeśli poinformuje ona organ samorządu terytorialnego, że lokal nie jest wynajmowany lub uchyli się od odpowiedzi, gmina wyznaczy termin rozpoczęcia wynajmu forsowanego i samodzielnie rozpocznie poszukiwanie lokatorów.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w myśl nowych przepisów za pustostany nie uważa się domów letniskowych.

Ponadto rząd zabronił też właścicielom mieszkań podnoszenia czynszu powyżej 5,43 proc. wartości z 2022 r. w sytuacji, gdy w 2023 r. zawierana będzie nowa umowa najmu.

Opracowany przez portugalski rząd plan obejmuje również inicjatywy mające na celu przyspieszenie wydawania nowych pozwoleń na budowę, zakaz nowych krótkoterminowych wynajmów w miastach oraz zakończenie tak zwanego programu „złotej wizy”.

Zobacz też: Ceny mieszkań w czerwcu 2023 r. Gdzie było najdrożej?

„Nieruchomości nie mogą stać puste”

Działania rządu już kilka miesięcy temu były krytykowane przez właścicieli nieruchomości, którzy argumentowali, że zobowiązanie ludzi do wynajmowania swoich domów jest sprzeczne z konstytucyjnym prawem do własności prywatnej.

Jednak krajowe władze argumentowały, że będzie to skuteczny sposób na złagodzenie kryzysu mieszkaniowego, który przyczynił się do rekordowego wzrostu cen nieruchomości i wynajmu, zwłaszcza w Lizbonie. – Pusty dom musi zostać wykorzystany zgodnie z celem, dla którego został stworzony – argumentowała minister mieszkalnictwa Marina Goncalves w wywiadzie dla portugalskiej stacji telewizyjnej SIC.

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa poinformował, że w kraju jest obecnie ponad 1 mln pustych domów. Zgodnie z danymi Eurostatu szacuje się, że w 2021 r. 78 proc. mieszkańców tego kraju mieszkało w domu, którego byli właścicielami, podczas gdy reszta mieszkała w wynajmowanych mieszkaniach.

Średnie wynagrodzenie w Portugalii należy do najniższych w Europie Zachodniej.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.