Oprogramowanie dla pośredników służyło zmowie cenowej na rynku wynajmu. Są zarzuty

Do sądu wpłynęły zarzuty przeciwko firmie RealPage, dostawcy oprogramowania dla branży nieruchomości. Narzędzia software’owe firmy miały służyć wynajmującym oraz pośrednikom do efektywnego zmawiania się cenowego. A w konsekwencji – do zawyżania czynszów i kosztów.

Pozew w tej sprawie wytoczył firmie amerykański Departament Sprawiedliwości oraz ośmiu stanowych prokuratorów generalnych. Jak stwierdzają rzeczeni, RealPage uczyniła sobie intratne źródło przychodów z podważania zasad swobodnej konkurencji na rynku.

Dokumenty wpłynęły do sądu federalnego w Karolinie Północnej w piątek. Firma nie ustosunkowała się, póki co, co zarzutów.

RealPage pomysł na (dodatkowy) biznes

RealPage to firma z siedzibą w Dallas, w Teksasie. Oferuje szereg produktów i usług dla rynku nieruchomości, skupiając się zwłaszcza na „budownictwie wielorodzinnym”. Vulgo – blokach. Pośród wspomnianych produktów znajdują się narzędzia do prowadzenia księgowości, raportowania, zarządzania nieruchomościami, a także prześwietlania kandydatów na najemców.

Firma prowadzi także portal i aplikację, służące do wystawiania ogłoszeń o wynajem. I właśnie te ostatnie okazały się być źródłem szczególnego przychodu – i szczególnego problemu prawnego. Oferowały bowiem znacznie więcej, niż zgodnie z prawem powinny.

Mechanizm pompowanej przez firmę zmowy cenowej na skalę znacznej części rynku był w istocie nader prosty. Portal firmowy, który „sugeruje” wynajmującym wysokość czynszu, jaką ci mogą wyznaczyć, nie ograniczał się do tego. Umożliwiał także wymianę informacji pomiędzy właścicielami i porównywanie stawek.

„Wszyscy zyskują”

Prowadziło to do eliminowania wszystkich tańszych ofert – bowiem oferty w tańszym spektrum cenowym szybko podnosiły swoje ceny. To prowadziło do ogólnego wzrostu kosztów wynajmu. Co z kolei sprawiało, że również inne „półki cenowe” żądały więcej. Cały mechanizm prowadził w ten sposób do sztucznego, nie-rynkowego pełznięcia całego spektrum cenowego w górę.

W efekcie, udostępniając swoje narzędzia, RealPage efektywnie obsługiwała działania monopolistyczne i antykonkurencyjne. Dlatego też winna jest, w myśl zarzutów, złamania prawa antitrustowego. Akt oskarżenia wyszczególnia przy tym cytaty z wypowiedzi menedżerów i executive’ów RealPage. Przyznawali oni, że „wszyscy wygrywają” (z wyjątkiem, oczywiście, najemców), gdy rynek wynajmu nie musi ze sobą nawzajem konkurować.

To świadczyć ma o tym, że firma świadomie działała na rzecz podwyżek kosztów wynajmu – jej własny profit bowiem, w formie opłat, pochodził właśnie z tych kosztów. A pośrednio – z zawyżonych czynszów na już i tak rekordowo drogim rynku wynajmu mieszkań.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.