Najnowsze dane GUS z rynku nieruchomości. Mamy konkretne liczby

Liczba mieszkań oddanych do użytku w grudniu 2023 roku zanotowała spadek w porównaniu do poprzedniego roku oraz wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca. Jednocześnie liczba wydanych pozwoleń na budowę utrzymuje się na stałym poziomie wzrostowym.

W grudniu 2023 roku rozpoczęto budowę 14 381 mieszkań. To spadek o 10,7 proc. w porównaniu z listopadem poprzedniego roku. W skali roku odnotowano jednak wzrost o 46,1 proc. – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Jak prezentuje się liczbowo ubiegły rok?

W ciągu całego roku 2023 rozpoczęto budowę 189 tys. mieszkań i domów jednorodzinnych, co oznacza niewielki spadek o ponad 5 proc. w relacji rok do roku. W tym czasie deweloperzy uruchomili budowę prawie 115 tys. lokali, co stanowi praktycznie tyle samo co rok wcześniej. Należy jednak podkreślić, że baza roku 2022 była bardzo niska, z powodu załamania statystyk budowlanych reagujących na spadek o blisko 40 proc. w skali roku kontraktacji nowych lokali po serii podwyżek stóp procentowych.

Liczba mieszkań oddanych do użytku w grudniu 2023 roku zanotowała ogólny wzrost na poziomie 9,9 proc. w porównaniu do listopada 2023 roku, przy jednoczesnym spadku o 11,7 proc. w relacji rok do roku. W grudniu 2023 roku mieszkań oddanych do użytku przez deweloperów na rynek było 13 557, czyli nieco mniej niż 3 proc. w porównaniu z grudniem 2022 roku.

W 2023 r. GUS odnotował nieco ponad 220 tysięcy ukończonych i przekazanych do użytkowania lokali, co stanowi spadek o ponad 7 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. To pierwszy taki spadek od 2014 roku, czyli od początku największego i najdłużej trwającego boomu na rynku mieszkaniowym w Polsce.

Grudzień 2023 roku był okresem spadków w porównaniu do poprzedniego roku, jeśli chodzi o liczbę oddanych do użytku mieszkań. Niemniej jednak odnotowano wzrost w liczbie mieszkań, na które wydano pozwolenia, a także wzrost w liczbie mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Zobacz też: Co z tym złotem? J.P. Morgan opublikował kolejną prognozę

Nieruchomości coraz mniej

Ogólnie rzecz biorąc, statystyki GUS dotyczące nowych nieruchomości oraz pozwoleń na budowę cofnęły się do poziomu z roku 2016 w ciągu dwóch lat. Niestety, prowadzi to do stopniowego zmniejszania się oferty deweloperskiej na rynku pierwotnym, pomimo stymulowania popytu mieszkań przez kolejne rządowe programy dopłat do hipotek. Tymczasem nadal istnieje znaczne ryzyko ograniczenia zdolności produkcyjnych deweloperów w bieżącym roku, co komplikuje sytuację rynkową i grozi utrzymaniem trendu podwyższania cen za metr kwadratowy nowych mieszkań na poziomie dwucyfrowym w skali roku.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.