Mieszkanie Plus zamknięte. Buda: „Nie wypaliło”

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda ogłosił dziś oficjalnie zamknięcie programu Mieszkanie Plus. Program nie wypalił.

Naczelny program PiS

Program Mieszkanie Plus był jedną z głównych obietnic Prawa i Sprawiedliwości. Projekt zakładał zapewnienie mieszkań na wynajem dla osób o niższych dochodach. Ci którzy korzystali z pomocy mogli liczyć na tanie czynsze oraz dogodne warunki wykupu nieruchomości. Budynki powstawały na gruntach publicznych, a państwo pokrywało część wydatków ponoszonych przez mieszkańców. Takie mieszkania powstały między innymi w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Katowicach, Kępicach, Kępnie, Gdyni i Wałbrzychu.

Zobacz też: Rewolucja na rynku nieruchomości. Teraz pomoże Ci AI

Buda: zamykamy Mieszkanie Plus

W rozmowie z Rzeczpospolitą Waldemar Buda mówi wprost: Mieszkanie Plus nie wypaliło.

„Uczciwie rzecz biorąc ja nie uczestniczyłem w tym procesie. (…)Ja dzisiaj posprzątam po Mieszkaniu Plus, to znaczy zaproponuję za chwilkę rozwiązanie, które zamknie ten temat. To znaczy, że wszyscy ci, którzy otrzymali te mieszkania w ramach Mieszkania Plus na bardzo preferencyjnych warunkach wykupią te mieszkania i zamkniemy ten temat. Ja dzisiaj tyle mogę zrobić w tej sprawie„. Mówi Buda

Z tego, co zapowiada Minister, pomoc rządu ma obecnie skupić się na rozwiązaniach popytowych. Chce wykorzystać falę rekordowej ilości budowanych mieszkań. Pomoc państwa wobec tego skupi się na doprowadzeniu beneficjenta do kupna mieszkania.

Buda przeprasza

Dalej w rozmowie Minister Waldemar Buda przeprasza za rządowy niewypał:

„Ja uczciwie mogę przeprosić za liderów tego projektu wówczas, pochylić czoła i powiedzieć, że spróbujemy to jeszcze na końcu naprawić, ale nie kontynuujemy Mieszkania Plus, bo ono się nie sprawdziło”.

Co wobec tego z obecnymi beneficjentami programu? Czy rzeczywiście staną się płynnie właścicielami rządowych lokali? Tego jeszcze nie wiemy. Wiadomo natomiast, że premier Morawiecki składał obietnicę, że już w 2019 roku program Mieszkanie Plus zasili 100 tysięcy lokali. Mimo tych obietnic, jak podaje TVN24, do 2022 roku mieszkań powstało zaledwie 19 tysięcy i trwała budowa 31,5 ty. następnych.

Może Cię zainteresować:

Komentarze