Kryzys cenowy na rynku nieruchomości osiągnął apogeum? Młodym zostaje tylko wynajem

Własne mieszkanie lub dom to marzenie wielu rodzin nie tylko w Polsce, ale i w większości państw Zachodu. Jednak kryzys na rynkach nieruchomości powoduje, że młodzi ludzie są coraz bardziej zrezygnowani i całkowicie odpuszczają starania o nabycie lokalu mieszkalnego na własność. Jedyną możliwością, która im zostaje, jest wynajem mieszkania. Choć i ta opcja staje się coraz droższa.

Kryzys cenowy na rynku nieruchomości odziera ludzi z marzeń

Jeszcze do niedawna młodym ludziom obrywało się za to, że nie potrafią się usamodzielnić i po trzydziestce wciąż mieszkają z rodzicami. Dziś narracja nieco się zmienia. Okazuje się, że wiele osób chciałoby pójść na swoje, ale kryzys cenowy na rynku nieruchomości powoduje, że już nawet przestają marzyć o własnym mieszkaniu.

Jak pokazują dane Eurostatu, prawie połowa młodych Polaków, którzy wchodzą w dorosłe życie nadal mieszka z rodzicami. Jak tłumaczą eksperci, przyczyną tej rezygnacji są przede wszystkim rekordowe ceny mieszkań oraz wysokie raty kredytu hipotecznego. W większości przypadków problemem jest osiągnięcie zdolności kredytowej. Z kolei ci, których stać na kredyt, są przerażeni wysokością miesięcznych rat.

Jak wskazuje dr Justyna Wilczyńska z Uniwersytetu SWPS, w Polsce panuje swego rodzaju kult własności prywatnej, który zaszczepił w nas PRL, a w latach 90. kultywowały go idee zaczerpnięte z USA. Dziś ten trend, nie tylko w Polsce, ale i w Europie Zachodniej zaczyna się odwracać. Młodzi ludzie coraz częściej rezygnują z marzeń o własnym mieszkaniu i godzą się z koniecznością wynajmu.

Zobacz też: Używane samochody elektryczne zalegają na placach. Nikt nie chce ich kupować. Czego boją się klienci?

Amerykanie mają jeszcze trudniej?

Młodzi Europejczycy są w trudnej sytuacji, ale nie najgorszej? Jak informuje CNN, Amerykanie żyją obecnie na najtrudniejszym rynku mieszkaniowym od wielu lat. To powoduje, że młodzi ludzie zupełnie porzucają jakiekolwiek marzenia o posiadaniu własnego mieszkania lub domu. Oprocentowanie kredytów hipotecznych gwałtownie wzrosło w ostatnich latach, osiągając najwyższy poziom od ponad dwóch dekad. Choć stopy procentowe nieznacznie spadły, ceny domów pozostają zaporowe. Dodatkowo ograniczona podaż mieszkań w dalszym ciągu nie nadąża za popytem.

Sytuacja nie jest dużo lepsza w przypadku najemców, ponieważ czynsze ledwo spadają z rekordowo wysokich poziomów. Połowa najemców na rynku twierdzi, że nie stać ich nawet na opłaty. Priorytetem staje się dziś przetrwanie, a nie oszczędzanie na mieszkanie lub posiadanie dzieci. Tym samym dla wielu osób, podobnie jak w Europie, jedyną opcją jest mieszkanie z rodzicami. W 2023 r. ponad połowa dorosłych Amerykanów w wieku od 18 do 24 lat mieszkała z rodzicami.

Może Cię zainteresować:

Komentarze