Hongkong stracił pozycję lidera. Oto najdroższe miasta świata

medal

Najdroższe miasta świata mają nowego lidera. Tym razem jednak Hongkong stracił prowadzenie. Oto ranking:

Najdroższe miasta świata: nowy lider

Organizacja ECA International opublikowała najnowszy ranking obejmujący najdroższe miasta świata. Przez ostatnie cztery lata prowadził Hongkong. Tym razem jednak na prowadzenie wysunął się Nowy Jork. Z raportu „Cost of living” wynika, że ceny mieszkań wzrosły w obu miastach jak nigdy dotąd, jednak w amerykańskiej metropolii wzrost był większy i szybszy. Twórcy rankingu uwzględnili 207 miast na całym świecie. Pod uwagę brali konkretnie stosunek kosztu codziennego życia do kosztu lokalu mieszkalnego. Poniżej 10 najdroższych miejsc:

1. Nowy Jork

2. Hongkong

3. Genewa

4. Londyn

5. Singapur

6. Zurych

7. San Francisco

8. Tel Awiw

9. Seul

10. Tokio

Zobacz też: „Nie mogliśmy dalej bezczynnie patrzeć”. Florencja blokuje krótki najem

Europa wyżej niż przed rokiem

Mimo, że w pierwszej dziesiątce widnieją tylko trzy miasta europejskie, to eksperci zaznaczają, że wzrost cen jest bardzo wyraźny. W efekcie sporo miast europejskich uplasowało się znacznie wyżej niż przed rokiem. Dla przykładu Kraków w zestawieniu jest na 178 miejscu (23 pozycje wyżej niż przed rokiem), z Warszawa na 158 (11 miejsc wyżej). Nie są to odosobnione przypadki, ponieważ aż 54% europejskich miast awansowało w rankingu. Jest to więc niestety pokłosie wojny w Ukrainie. Z raportu wynika więc, że ceny wzrosły najbardziej tam, gdzie udali się ukraińscy uchodźcy. W konsekwencji tylko w Polsce ceny najmu wzrosły między 25 a 50 procent.

Najdroższe miasta Europy

Tymczasem w rankingu europejskim niezmiennie prowadzi Genewa. W pierwszej dwudziestce europejskiej natomiast nie znalazło się żadne polskie miasto. Tutaj miasta w Europie:

1. Genewa

2. Londyn

3. Zurych

4. Berno

5. Kopenhaga

6. Moskwa

7. Oslo

8. Luksemburg

9. Dublin

10. Amsterdam

11. Stavanger

12. Wiedeń

13. Paryż

14. Haga

15. Sztokholm

16. Monachium

17. Reykjavik

18. Helsinki

19. Berlin

20. Frankfurt

Bez wątpienia uwagę przykuwa wysoka pozycja Moskwy. Dodatkowo stolica Rosji zanotowała wysoki awans w rankingu. Według ekspertów „w zeszłym roku rosyjski rubel odbił się”. Dzięki temu Moskwa awansowała w rankingu światowym aż o 37 miejsc.

Komentarze