Hiszpania wciąż cieszy się popularnością wśród Polaków. Dlaczego tak chętnie kupujemy tam domy i mieszkania?

Tylko w 2023 roku Polacy kupili w Hiszpanii aż 3118 nieruchomości. To o 142 więcej niż rok wcześniej. Z jakich względów Hiszpania to jeden z naszych ulubionych krajów?

Z danych Registradores de España wynika, że w czwartym kwartale ubiegłego roku polscy inwestorzy dokonali w Hiszpanii zakupu aż 658 apartamentów i domów. Tym samym znaleźli się oni na 9. miejscu w rankingu zagranicznych inwestorów, co stanowi 3,35 proc. rynku. Dla porównania – pierwsze miejsce w zestawieniu zajęli Brytyjczycy (9,8 proc.), drugie – Niemcy (7,32 proc.) a trzecie – Francuzi (6,06 proc). Łącznie udział zagranicznych nabywców na hiszpańskim rynku nieruchomości w czwartym kwartale 2023 roku wyniósł 15,12 proc.

Hiszpania krainą marzeń?

Hiszpania jest popularnym celem wakacyjnym dla Polaków ze względu na piękne plaże, ciepły klimat oraz bogatą ofertę kulturalną i rekreacyjną. Kupno domu lub apartamentu w tym kraju daje możliwość częstszych i wygodniejszych wakacji w ulubionym miejscu. Wiele osób widzi też nieruchomości w Hiszpanii jako dobrą inwestycję. Stabilny rynek oraz potencjał wzrostu wartości nieruchomości przyciągają tych, którzy szukają sposobów na pomnażanie swojego kapitału. Ponadto niektórzy decydują się na zakup nieruchomości w Hiszpanii z myślą o emigracji lub znalezieniu pracy za granicą.Nie bez znaczenia jest również to, że ze względu na bogatą kulturę, smaczną kuchnię oraz przyjaznych mieszkańców dla wielu Polaków życie w Hiszpanii może być spełnieniem marzeń o lepszym jakościowo życiu.

Co ciekawe, w ostatnim roku utrzymała się tendencja zakupu nieruchomości w Hiszpanii za własne środki finansowe. Tylko 10 proc. klientów skorzystało z kredytów. Z kolei stosunek zakupów inwestycyjnych do tych na własne potrzeby wyniósł 40 do 60 proc.

Zobacz też: Powrót króla. Sam Altman wraca do swojego cybernetycznego imperium

Apartamenty wciąż najpopularniejsze

Z danych Agnes Inversiones wynika, że w IV kwartale 2023 roku – jak zresztą przez cały poprzedni rok – 70 proc. transakcji odbyło się na rynku pierwotnym, a 30 proc. na rynku wtórnym. W IV kwartale 60 proc. sprzedaży stanowiły apartamenty, a 40 proc. domy jednorodzinne. Powierzchnie większości kupowanych apartamentów mieściły się w przedziale od 80 do 250 mkw., a domów od 180 do 650 mkw. Apartamenty najczęściej były kupowane w przedziale cenowym od 300 tysięcy do 2 milionów euro. Z kolei wille osiągały ceny od 1,3 miliona do 5 milionów euro.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.