Google wycofuje się z rynku nieruchomości. Co poszło nie tak?

W 2019 r. Google ogłosiło plan budowy 20 tysięcy domów i mieszkań w obszarze Zatoki San Francisco. Teraz jednak firma wycofała się z tych planów.

Cztery lata temu gigant technlogiczny zadeklarował chęć pomocy rozwiązania kryzysu mieszkaniowego w Bay Area, jednym z obszarów o najwyższych kosztach życia w Stanach Zjednoczonych. Przedsiębiorstwo przeznaczyło wowczas 750 milionów dolarów na budowę różnorodnych jednostek mieszkaniowych, adresowanych do ludzi o zróżnicowanych dochodach. Dodatkowe 250 milionów dolarów miało trafić do funduszu inwestycyjnego dla deweloperów, aby zachęcić ich do budowy co najmniej 5 tys. jednostek mieszkaniowych.

Google robi krok do tyłu

Dziś jednak sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej i Google podjęło decyzję o ostatecznym wycofaniu się z projektu. Jak argumentują przedstawiciele firmy, wszystko rozbija się o rosnące koszty związane z działkami, pracą oraz materiałami budowlanymi. Jako powody zmiany decyzji podaje się również niepewność gospodarczą, pandemię COVID-19 i jej skutki.

W piątek, 10 listopada, firma Lendlease, z którą współpracowało Google, ogłosiła, że oba podmioty firmy osiągnęłyporozumienie w sprawie zakończenia projektu San Francisco Bay Project, w ramach którego miały powstać domy w San Jose (Downtown West), Sunnyvale (Moffett Park) i Mountain View (Middlefield Park i North Bayshore). „Decyzja o zakończeniu tych umów została podjęta po przeprowadzeniu przez Google kompleksowego przeglądu swoich inwestycji w nieruchomości i ustaleniu przez obie organizacje, że istniejące umowy nie są już wzajemnie korzystne w obecnych warunkach rynkowych” – czytamy w komunikacie.

Zobacz też: Przełom. Koalicja 48 krajów ustali zasady dotyczące raportowania kryptoaktywów

Nieruchomości to niełatwy rynek

Alexa Arena, starsza dyrektor Google ds. rozwoju przyznała, że firma rozważa różne opcje, aby wywiązać się z wcześniejszego zobowiązania dotyczącego budowy mieszkań. Dodajmy, że Google wstrzymało budowę w San Jose na początku 2023 roku.

Burmistrz San Jose Matt Mahan jest przekonany, że Google będzie kontynuować projekt. – Ta wiadomość nie zmienia zaangażowania Google w San Jose ani ich harmonogramu – powiedział. – Po prostu daje im elastyczność potrzebną do pozyskania najlepszych możliwych deweloperów do projektu budowy 4 tys. nowych domów w naszym kwitnącym centrum – przekonywał.

Może Cię zainteresować:

Komentarze