Fundusze REIT. Czym są i jak mogą wpłynąć na rynek nieruchomości w Polsce?
Wśród 24 postulatów Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan skierowanych do rządu znalazło się wezwanie do wznowienia prac nad funduszami REIT, związanymi z rynkiem nieruchomości.
Eksperci są zdania, że dzięki wspomnianym funduszom nim polski sektor nieruchomości mógłby stać się mniej zależny od zagranicznego kapitału. Ponadto stymulowałyby one branżę budowlaną i zapewniły długoterminowy wzrost gospodarczy.
Fundusze REIT – jak to działa?
Fundusze REIT (Real Estate Investment Trust) są strukturami prawno-finansowymi, które zazwyczaj przyjmują formę spółki akcyjnej lub trustu. Jednakże, aby kwalifikować się jako REIT, muszą spełniać określone wymogi prawnie określone w danym kraju. Wiele funduszy REIT jest notowanych na giełdzie papierów wartościowych, co oznacza, że ich udziały są publicznie dostępne do kupna i sprzedaży. Daje to inwestorom możliwość łatwego handlowania nimi na rynku kapitałowym. Jedną z kluczowych cech REIT jest wymóg wypłacania znacznej części swojego dochodu (najczęściej co najmniej 90%) w formie dywidend na korzyść swoich akcjonariuszy. Dzięki temu inwestorzy mogą czerpać korzyści z regularnych przepływów gotówkowych generowanych przez nieruchomości w portfelu REIT.
Na chwilę obecną REIT-y pozostają w Polsce nieuregulowane. Pierwsze działania mające coś zmienić w tej kwestii miały miejsce w 2016 roku. Początkowo planowano, że REIT-y będą inwestować w nieruchomości komercyjne, jednak po krytyce ze strony Narodowego Banku Polskiego, zdecydowano się ograniczyć ich zakres do mieszkań.
W 2018 roku w przestrzeni legislacyjnej pojawił się projekt ustawy dotyczący firm inwestujących w najem nieruchomości, zwanych także „FIN”. Mimo entuzjazmu inwestorów, wielu zwracało uwagę na potencjalne ograniczenia, takie jak inwestowanie wyłącznie w jedną klasę aktywów, czyli nieruchomości mieszkalne. W drugiej połowie 2020 roku prace nad REIT w Ministerstwie Rozwoju zostały wznowione, w tym samym czasie pojawiła się także propozycja poszerzenia klasy aktywów o nieruchomości komercyjne. Niedługo później prace te zostały przeniesione do Ministerstwa Finansów, gdzie zostały niestety porzucone. Teraz Konfederacja Lewiatan postuluje o ponowne rozpoczęcie prac nad nimi.
Zobacz też: To więcej niż pewne. Wiemy, który kraj będzie napędzać złoto w 2024 roku
Same zalety?
Co dawałyby REIT-y? Analitycy są w tej kwestii wyjątkowo zgodni – mogłyby spowodować napływ rodzimego kapitału, wpłynąć na zwiększenie stabilności polskiego sektora nieruchomości oraz zmniejszenie jego zależności od kapitału zagranicznego, co z kolei może pobudzić popyt wewnętrzny. Jednocześnie udział w REIT może być atrakcyjnym produktem emerytalnym, zapewniającym relatywnie bezpieczny instrument do długoterminowego inwestowania oszczędności, szczególnie w okresach kryzysu gospodarczego i niskich stóp procentowych.
Może Cię zainteresować: