Dramatyczna sytuacja na rynku najmu. Mniej niż 1/3 singli stać na wynajem w dużym mieście!

Wynajem mieszkania w Polsce staje się coraz trudniejszy, zwłaszcza dla osób samotnych. Ekspert i główny analityk HREIT, Bartosz Turek, wskazuje, że na wynajem przeciętnej kawalerki w dużym mieście – z wydatkami wynoszącymi maksymalnie 30% wynagrodzenia netto – stać tylko około 33% mieszkańców miast wojewódzkich.

Mniej niż jedna trzecia singli może pozwolić sobie na wynajem kawalerki

W najgorszej sytuacji znajdują się single w Warszawie i Gdańsku, gdzie odsetek ten wynosi jedynie 27%. Nieco lepiej wygląda sytuacja we Wrocławiu, Szczecinie czy Lublinie, gdzie wynajem kawalerki jest w zasięgu finansowym około 30% pracujących singli.

Z drugiej strony, w miastach takich jak Gorzów Wielkopolski aż 45% singli zatrudnionych na umowę o pracę jest w stanie przeznaczyć 30% zarobków na wynajem kawalerki. Również Toruń, Łódź, Kielce i Katowice oferują relatywnie lepsze warunki. Tam ponad 40% osób samotnych może sobie pozwolić na ten wydatek.

Bloki mieszkalne. Nad nimi zbierają się burzowe chmury.

Dwuosobowe gospodarstwa domowe w lepszej sytuacji

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku par, gdzie obie osoby pracują. Z analizy HREIT wynika, że około 63% pracujących par może wynająć mieszkanie dwupokojowe w dużym mieście, przeznaczając na ten cel nie więcej niż 30% swojego dochodu netto. Mimo to, w Warszawie i Gdańsku jedynie 52% i 59% par może pozwolić sobie na wynajem mieszkania dwupokojowego bez naruszania tej bezpiecznej granicy. Dla pozostałych 40% wynajem stanowi większe obciążenie budżetu.

Zdecydowanie lepiej radzą sobie mieszkańcy takich miast jak Białystok, Bydgoszcz, Kielce i Olsztyn. Tam prawie trzy czwarte par może wynająć dwupokojowe mieszkanie, przeznaczając na to racjonalną część dochodów.

Przemiany na rynku najmu mieszkań

W ostatnich latach rynek najmu mieszkań w Polsce przeszedł znaczące zmiany, wpływając na dostępność i przystępność cenową lokali dla różnych grup społecznych. Wzrost cen, zwłaszcza w dużych miastach, sprawił, że coraz mniej osób może sobie pozwolić na wynajem mieszkania. Oczywiście bez nadmiernego obciążania budżetu domowego.

Zgodnie z danymi Otodom, w styczniu 2024 roku średnia stawka ofertowa czynszu w Warszawie wynosiła ponad 5000 zł. W Krakowie, Trójmieście i Wrocławiu z kolei przekraczała 3000 zł.

W czerwcu liczba dostępnych ofert mieszkań na wynajem wyniosła ponad 24,5 tysiąca. Stanowiło to spadek o 5,7% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Mimo to, w ujęciu rocznym liczba ofert była o 6,7% wyższa.


Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.