Deweloper dostał koło ratunkowe. Wystarczy, żeby wygrzebać się z kłopotów i uniknąć niewypłacalności?

Niewiele brakowało, a po upadku wielkiego chińskiego dewelopera Evergrande, obserwowalibyśmy kolejną katastrofę na rynku nieruchomości w tym państwie. Okazuje się, że Country Garden, o którym mowa, utrzyma się na powierzchni przynajmniej przez jakiś czas.

Deweloper bliski upadku podłączony pod kroplówkę

Pod koniec sierpnia chiński rynek nieruchomości przeżył prawdziwie tąpnięcie po tym, jak gigant Evergrande ogłosił upadłość. Mogło być jeszcze gorzej po tym jak kolejny duży deweloper Country Garden ogłosił, że przez brak odpowiedniej reakcji na kryzys gospodarczy jest bliski niewypłacalności. Wiele wskazuje na to, że upadku jednak nie będzie. Przynajmniej przez kilka najbliższych miesięcy. Według źródeł i dokumentów, do których ma dostęp Reuters, Country Garden uzyskał zgodę swoich wierzycieli na przedłużenie spłaty prywatnych obligacji. Oznacza to znaczną ulgę dla chińskiego dewelopera znajdującego się w trudnej sytuacji, a także sektora chińskiego nieruchomości dotkniętego kryzysem. W głosowaniu, które zakończyło się w piątkowy wieczór, Country Garden zwrócił się do swoich wierzycieli o zgodę na przedłużenie terminu zapadalności prywatnej obligacji o wartości 3,9 miliarda juanów, czyli 540 milionów dolarów.

Zobacz też: Gigant daje pracownikom ultiumatum: powrót do biura albo na bruk. Czy to koniec ery pracy zdalnej?

Było blisko porażki

Przedłużenie spłaty zadłużenia Country Garden daje największemu prywatnemu deweloperowi w Chinach czas na uniknięcie niewypłacalności i jest dobrą wiadomością dla rynków finansowych i chińskiego rządu, który ogłosił szereg środków wspierających sektor nieruchomości. Przedłużenie oznacza, że ​​zamiast do soboty deweloper będzie mógł spłacić zadłużenie w ratach rozłożonych na trzy lata. Obligacje nie są przedmiotem publicznego obrotu. Jak wynika z oficjalnego dokumentu udostępnionego obligatariuszom, w piątkowym głosowaniu 56,08% uczestniczących wierzycieli Country Garden zatwierdziło przedłużenie, 43,64% było przeciwnych, a 0,28% wstrzymało się od głosu. Zatem kluczowa decyzja, która dała Country Garden czas na uporządkowanie wielu spraw, wcale nie była oczywista i pewna. To również cenny prezent dla całego rynku nieruchomości w Chinach na uspokojenie sytuacji.

Może Cię zainteresować:

Komentarze