Część deweloperów przewiduje spadki cen mieszkań

Jednocześnie coraz mniej firm oczekuje ich wzrostów – wynika z najnowszego Indeksu Nastroju Deweloperów, który osiągnął najniższy poziom od początku przeprowadzania badań.

Indeks Nastroju Deweloperów to badanie przeprowadzane przez firmę Rednet wśród ponad dwustu firm na rynku. Co miesiąc przedsiębiorstwom z branży deweloperskiej zadawane są dwa pytania dotyczące poziomu sprzedaży mieszkań oraz prognoz dotyczących kształtowania się cen w przyszłości. Respondenci mogą wybrać jedną z trzech odpowiedzi: oczekiwany wzrost, brak zmian lub spadek.

Te liczby dają do myślenia

W grudniowym odczycie indeksów osiągnięto najniższe wartości od momentu rozpoczęcia badań w maju 2023 r. Zarówno indeks zmiany cen mieszkań, jak i indeks zmiany tempa sprzedaży osiągnęły najniższy poziom. Co więcej, indeks zmiany tempa sprzedaży po raz pierwszy przekroczył wartość ujemną.

W przypadku cen nieruchomości od kilku miesięcy zauważalny jest wzrost odsetka deweloperów oczekujących utrzymania cen na dotychczasowym poziomie, natomiast obserwuje się spadek liczby firm zakładających wzrost cen. W grudniu obserwowany trend dodatkowo się umocnił.

Z badania wynika, że w grudniu ub.r. ponad 60 proc. ankietowanych deweloperów oczekiwało stabilizacji cen, podczas gdy tylko 34 proc. zakładało ich wzrost. Warto zauważyć, że jeszcze w okresie od maja do sierpnia ponad 70 proc. firm deweloperskich przewidywało podwyżki cen, co ilustruje znaczną zmianę sytuacji na rynku. W październiku odsetek ten wyniósł 65 proc.

Spadek optymizmu deweloperów jest szczególnie widoczny w drugiej części badania, dotyczącej prognoz dotyczących sprzedaży. Jak się okazuje, ponad 20 proc. respondentów przewiduje spadek dynamiki sprzedaży, a zaledwie nieco ponad 13 proc. zakłada jej wzrost. Jednocześnie ponad 60 proc. przedstawicieli sektora deweloperskiego oczekuje utrzymania obecnych poziomów. To efekt zakończenia programu „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”, niepewności dotyczących kształtu nowego programu rządowego oraz szybkiego wyczerpywania się oferty na rynku.

Zobacz też: Nasz wschodni sąsiad ma kolejny problem. Jest nim bańka na rynku nieruchomości

Przegląd bieżących cen mieszkań

Z analizy cen mieszkań w większych miastach, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, wynika, że najwyższe stawki obowiązują w Warszawie, Gdańsku i Krakowie. W stolicy średnia cena za metr kwadratowy na rynku pierwotnym w IV kwartale wyniosła 16 815 zł, natomiast na rynku wtórnym – 17 403 zł. Ekspertom zgodnie zalecających zakup mieszkania wskazują, że najkorzystniejsza sytuacja dla potencjalnych nabywców nowych nieruchomości miała miejsce w Opolu, Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. Tam w IV kwartale 2023 r. ceny mieszkań nie przekraczały 7800 zł za metr kwadratowy. Dodatkowo, zauważono, że przeciętne ceny poniżej 10 tys. zł za metr kwadratowy utrzymały się również w Bydgoszczy, Kielcach, Białymstoku i Rzeszowie.

Może Cię zainteresować:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Solo
Solo
24 dni temu

Mam nadzieje ze w koncu przyjdzie krach ktory zczysci tych zeruja ych na ludzicha pseudobiznesmanow Jesli nasze paholki z Wiejskiej beda chcialy ich ratowac wyjde na ulice!

1
0
Dodaj komentarzx