Budowa domu czy kupno gotowego? Sprawdzamy, co się bardziej opłaca

Koszt budowy domu uzależniony jest od mnóstwa czynników. Oczywiście cena materiałów budowlanych i robocizny dla ekipy jest kluczowa, ale nie bez znaczenia jest także sam projekt budynku, jego lokalizacja czy indywidualne wymagania inwestorów.

Obecnie większość osób jest zainteresowana budową niewielkich domów. Największym zainteresowaniem cieszą się projekty 90-120-metrowych budynków. Z pewnością jest to związane z koniunkturą ekonomiczną, ale również przemianami kulturowymi, jakie zaszły w naszym kraju i na świecie.

Budowa domu – czy to się opłaca?

Najwięcej domów budowanych jest z bloczków silikatowych i jest to prawdopodobnie najbardziej popularna technologia. Warto jednak pamiętać, że stawianie domu w konstrukcji szkieletowej lub z prefabrykatów wiąże się z zupełnie innymi kosztami. Przedostatnim etapem jest dążenie do osiągnięcia stanu wykończeniowego wnętrza. Obejmuje to m.in. montaż okien i drzwi zewnętrznych i wewnętrznych, budowę ścianek działowych, wykonanie tynków, prac malarskich i ukończenie posadzek. Na ten etap trzeba przeznaczyć około kolejnych 200 tysięcy złotych. Na końcu pozostaje wykonanie elewacji, budowa ewentualnego tarasu lub ganek oraz inne prace zewnętrzne, które ściśle wiążą się z bryłą budynku. Ten ostatni etap budowy pochłania około 90 tysięcy złotych.

Co to w praktyce oznacza? Otóż postawienie domu o powierzchni około 100 metrów kwadratowych wiąże się z wydatkiem rzędu 550 tysięcy złotych. Jednakże koszt ten nie obejmuje jeszcze wykonania instalacji elektrycznej i przyłączy (ok. 25-30 tysięcy złotych), a także kosztów związanych z instalacją centralnego ogrzewania. W przypadku wyboru najwyższej klasy pieca gazowego wraz z grzejnikami, koszt ten wyniesie około 35 tysięcy złotych, podczas gdy pompa ciepła pochłonie dwukrotnie tyle. Ewentualna rekuperacja to wydatek rzędu 30-40 tysięcy złotych.

Warto zaznaczyć, że w powyższych kosztach nie uwzględniono pełnego wykończenia wnętrza, takiego jak budowa łazienki i kuchni (których koszt zależy od standardu i wyniesie od 60 do 90 tysięcy złotych), mebli oraz pełnego wyposażenia. Dodatkowo trzeba uwzględnić koszty zakupu działki i wykonania ogrodzenia.

Zobacz też: Najtańsze mieszkania na sprzedaż? Wiemy, gdzie można je znaleźć

Czy zakup domu u dewelopera kosztuje mniej?

Zainteresowanie domami jednorodzinnymi stanowi bardzo pozytywny sygnał dla deweloperów. Szczególnie inwestycje podmiejskie cieszą się dużym zainteresowaniem klientów, którzy wolą kupić gotowy dom zamiast samodzielnie stawiać budynek w systemie gospodarczym.

Główną wadą samodzielnego budowania domu jest to, że zazwyczaj inwestycja ta pochłania więcej środków niż początkowo zakładano. Podpisując umowę z deweloperem, można uzyskać gwarancję ceny, a często także możliwość wcześniejszego obejrzenia gotowego domu przed zakupem. Oczywiście domy deweloperskie mają również swoje wady, takie jak mniejsza elastyczność pod względem dostosowania projektu (choć niektórzy deweloperzy pozwalają na istotne zmiany na etapie budowy), zazwyczaj sąsiadują z innymi domami i mają ograniczone powierzchnie działek. Jednakże ich ceny mogą być atrakcyjne dla inwestorów. Nowe bliźniaki w pobliżu większych miast można zakupić już za 550-600 tysięcy złotych, bez konieczności zakupu oddzielnej działki. W dobrze zlokalizowanych miejscach domy o powierzchni 100 metrów w standardzie deweloperskim mogą kosztować 800 tysięcy złotych, a w Warszawie nawet 1,5 miliona złotych.

Zakup gotowego domu od dewelopera może być ekonomicznie korzystny, szczególnie jeśli nie mamy ochoty poświęcać czasi na realizację kolejnych etapów inwestycji. Oczywiście można też kupić dom na rynku wtórnym – takie rozwiązanie ma swoje zalety (może być nią atrakcyjna cena nieruchomości), ale również wady, takie jak ograniczone możliwości modyfikacji lub przestarzałe technologie budowlane.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!