Budowa domu będzie prostsza. Tylko kto na tym skorzysta?
15 sierpnia zaczną obowiązywać nowe przepisy rozporządzenia o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dzięki zmianom możliwe będzie m.in. stawianie budynku bliżej granicy działki. Nowe przepisy dopuszczają również szersze zastosowanie elementów drewnianych podczas budowy. To z pewnością spore ułatwienia. Jednak, jeśli spojrzymy na koszty, jakie niesie za sobą budowa domu, to może się okazać, że na udogodnieniach skorzysta garstka osób.
Od 15 sierpnia budowa domu będzie łatwiejsza
Od czwartku zaczną obowiązywać przepisy rozporządzenia o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Pod kilkoma względami spore przedsięwzięcie, jakim jest budowa domu, stanie się prostsze. Co się zmieni?
Pierwszą istotną kwestią, jest możliwość zmniejszenia wymaganej odległości, w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy działki, z czterech do co najmniej trzech metrów. Zmniejszenie tej odległości będzie możliwe, jeśli łącznie zostaną spełnione dwa warunki. Po pierwsze, jeśli ściana budynku jest usytuowana względem granicy działki w sposób inny niż równoległy. Warunek drugi zakłada, że odległość zewnętrznej krawędzi okna lub drzwi wynosi nie mniej niż cztery metry od granicy działki. To spore ułatwienie dla właścicieli działek, które mają nietypowe kształty.
Kolejna istotna zmiana dotyczy możliwości stosowana drewnianych elementów. Od teraz dopuszczalne będzie stosowanie elementów z drewna klejonego warstwowo. Dotyczy to konstrukcyjnych elementów liniowych (belki, słupy, itp.). Cześć tę muszą jednak spełniać wymogi dotyczące wymiarów oraz odporności ogniowej. Zmiana wynika z trendu, w ramach którego rezygnuje się z kosztownych i szkodliwych dla środowiska zabezpieczeń ogniochronnych.
Zmiany ważne, ale kto na tym skorzysta?
Osoby, które posiadają działki o nietypowych kształtach, zapewne ucieszą się z tych zmian. Sporym udogodnieniem będzie też możliwość szerszego stosowania elementów drewnianych. Jednak jeśli spojrzymy na kilka istotnych danych rynkowych, okazuje się, że budowa domu to przedsięwzięcie, na które może pozwolić sobie coraz mniej osób.
Dużym wyzwaniem finansowym od pewnego czasu jest już samo nabycie gruntów. W poprzednim roku ceny działek wzrosły średnio o 20%. Analitycy informują, że w bieżącym roku ceny działek, co prawda wolniej, ale wciąż rosną. W pierwszym kwartale 2024 roku ceny działek rosły średnio o 4-5%. W najdroższych lokalizacjach ceny za metr kwadratowy działki budowlanej przekraczają nawet 800 zł (Warszawa).
Trzeba pamiętać, że zakup gruntu pod budowę nieruchomości to dopiero pierwszy krok. Kolejnym wyzwaniem jest zakup materiałów budowalnych, a te do najtańszych również nie należą. Chociaż sytuacja na rynku materiałów budowlanych powoli się stabilizuje, to w czerwcu analitycy odnotowali wzrost cen kilku kluczowych produktów. W zestawieniu rok do roku w czerwcu wyższe był ceny cementu i wapna (4%), płyt OSB i drewna (3%) oraz farb i lakierów (2%).