Bezpieczny Kredyt 2%. Ile wyniesie nas zakup pierwszej nieruchomości? Oto przykładowe wyliczenia

Rządowy program pt. „Bezpieczny kredyt 2%” skierowany do Polek i Polaków którzy nie posiadają jeszcze swojego pierwszego domu lub mieszkania budzi od jakiegoś czasu spore zainteresowanie i pojawiają się pierwsze oznaki że przyczynia się on do ożywienia na rodzimym rynku nieruchomości. Poza rządowymi materiałami reklamowymi pojawiają się też w sieci pierwsze wyliczenia co do harmonogramu spłat. Przedstawiamy je poniżej.

Bezpieczny kredyt nie dla wszystkich

Najpierw przypomnijmy: zgodnie z opisem na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, program kredytowy o stałej stopie 2% jest skierowany do osób, które spełniają określone warunki, a mianowicie:

  1. Wiek: Osoba ubiegająca się o kredyt powinna mieć maksymalnie 45 lat. Jeśli ubiegającymi się jest małżeństwo lub rodzice z co najmniej jednym wspólnym dzieckiem, warunek wieku musi być spełniony przez przynajmniej jedną z tych osób.
  2. Posiadanie nieruchomości: Osoba nie może posiadać i nie mogła posiadać wcześniej mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Wysokość kredytu zależy od statusu rodzinnego i wynosi:

  • 500 000 zł dla pojedynczej osoby,
  • 600 000 zł dla małżeństwa lub rodziców z dzieckiem.

Kredyt może być przeznaczony na zakup mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Nie ma ograniczenia dotyczącego ceny za 1 m2 mieszkania.

Dopłata do rat kredytowych wynika z różnicy między stałą stopą oprocentowania ustaloną na podstawie średniego oprocentowania kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem wynoszącym 2%. Ta dopłata będzie przysługiwać przez okres 10 lat.

Kalkulatory w ruch

Tomasz Narkun, znany w serwisie społecznościowym Twitter analityk rynku nieruchomości, przedstawił na swoim profilu opracowane przez siebie wyliczenia w arkuszu kalkulacyjnym Excel. Przyjął w niej następujące założenia: symulacja dotyczy kwoty od 300 do 600 tys. zł, okres kredytowania trwa 30 lat, obecnie rynkowe oprocentowanie takiego kredytu o stałej stopie wynosi 8,5%, a to samo oprocentowanie do 5 roku to 6%.

Zobacz też: Szymon Marciniak miał stracić finał LM przez donos. Jest decyzja UEFA (KOMENTARZ)

Dla uproszczenia i w celu zaoszczędzenia miejsca „zapożyczymy” kalkulacje dla kwoty skrajnych, a więc 300 tys. oraz 600 tys.

Oto harmonogram spłat dla kwoty 300 tys.:

Źródło: Tomasz Narkun, Twitter

Źródło: tamże

Źródło: tamże

Dla porównania, pierwsze 10 lat spłat kredytu zaciągniętego na 600 tys. wyglądał będzie następująco:

Źródło: tamże

Źródło: tamże

Źródło: tamże

Jak twierdzi Narkun,

„Zauważcie, że każda kolejna rata jest niższa od poprzedniej oraz jak sporo kapitału jest od razu spłacane w racie. To zaleta tego programu. Po 10 latach mamy sporo kapitału spłacone, przez co nie powinna wywrócić wysokość raty bez dopłat plus jeszcze dochodzi kwestia inflacji.” – zauważa.

Może Cię zainteresować:

Komentarze