NBP planuje zakupić 100 ton złota, Turcja zamierza wprowadzić oszczędności w złocie dla swoich obywateli – Złoty Przegląd z FlyingAtom.gold, 07.02-13.02.2022

2 975

NBP ponownie planuje zakupić złoto, za to turecki minister finansów chce spieniężyć złoto obywateli. Nowe informacje w sprawie Ukrainy spowodowały spadki na giełdach, złoto i ropa na tym zyskały, polski złoty zaliczył spadek.

NBP planuje zakupić 100 ton złota

Aktualnie bank centralny polski posiada 230 ton złota, z czego niecała połowa – 104,9 ton – znajduje się na terenie naszego kraju. Prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział, że jeszcze w tym roku zamierza zakupić kolejnych 100 ton. Jest to ogromna ilość złota, która znacząco podniesie notowania naszego państwa u inwestorów. Prezes NBP stwierdził, że na złocie można dokonać mniejszych lub większych operacji, które dadzą zysk.

Turecki rząd chce spieniężyć złoto obywateli

W Turcji od dawna szaleje inflacja, pod koniec ubiegłego roku osiągnęła ona najwyższy poziom od 19 lat, zatrzymując się dopiero na poziomie 36%. Turecki minister finansów Nureddin Nebati ogłosił swój plan wprowadzenia do systemu bankowego możliwości trzymania w złocie oszczędności swoich obywateli. Działanie to pozwoli na wdrożenie do tureckiej gospodarki około 25 mld euro. To pozytywnie wpłynęłoby na sytuację ekonomiczną tego państwa.

USA wystraszyła inwestorów, ostrzegając, że Rosja może zaatakować Ukrainę

Po wypowiedzi Jake’a Sullivan, doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, na Wall Street padł cień strachu, co spowodowało spadki na wielu indeksach, po tym jak, inwestorzy zaczęli wyprzedawać swoje aktywa. Zupełnie inaczej informacja ta wpłynęła na złoto i ropę, które zyskały na wartości. Aktualna cena złota to 1860 USD za uncję, co jest jednym z najwyższych wyników w ostatnich miesiącach. Kurs ropy wzrósł do 95 USD za baryłkę, co jest najlepszym wynikiem od 7 lat.

Sam komunikat Sullivan’a był w formie sygnału ostrzegającego, a nie ostatecznego werdyktu, więc w następnych dniach sytuacja może się zmienić. Wpłynęła ona jednak negatywnie na polskiego złotego, który ponownie osłabł.

FlyingAtom Gold

FlyingAtom Gold posiada w swojej ofercie złote i srebrne sztabki oraz monety bulionowe renomowanych na całym świecie producentów. Monety i sztabki tych producentów można bez problemu sprzedać na całym świecie ze względu na ich międzynarodową renomę i rozpoznawalność. Sprawdź ofertę na stronie FlyingAtom.Gold.

Komentarze