Największe diamenty pochodzą z kopalni Karowe

Kopalnia Karowe w Botswanie, której właścicielem jest firma wydobywcza Lucara Diamonds, to na chwilę obecną jeden z największych na świecie producentów dużych diamentów naturalnych.

Największe diamenty na świecie

Działające od 2012 roku przedsiębiorstwo jest jednym z czołowych światowych producentów dużych, wysokiej jakości diamentów typu IIA o masie powyżej 10,8 karata, w tym historycznego 1758-karatowego Sewelô, 1109-karatowego Lesedi La Rona i 813-karatowego Constellation, które sprzedano za rekordową kwotę 63,1 milionów dolarów. Od czasu rozpoczęcia produkcji Lucara Diamonds sprzedało 214 diamentów za ponad 1 milion dolarów każdy i 10 pojedynczych diamentów po ponad 10 milionów dolarów każdy. Dla porównania największy diament świata – Cullinan – miał przed oszlifowaniem 3106 karatów i został znaleziony w kopalni Premier Mine w Republice Południowej Afryki w 1905 roku. Uzyskano z niego 105 brylantów o łącznej masie 1063,65 karata, co stanowi 34,25 proc. masy początkowej.

Lucara Diamonds działa w Afryce, ale jej siedziba znajduje się w Kanadzie. Prezesem zarządu spółki od 2010 roku jest Lukas Lundin, syn Adolfa H. Lundina, założyciela Lundin Mining i Lundin Petroleum. Prezesem i CEO Lucary jest Eira Thomas. Od 2014 roku firma wypłaciła swoim akcjonariuszom ponad 271 mln dolarów dywidendy, co znacznie przekracza całkowity kapitał zainwestowany w budowę kopalni. Jak zapewniają przedstawiciele spółki, działa ona zgodnie z najlepszymi międzynarodowymi praktykami w zakresie zrównoważonego rozwoju, zdrowia, bezpieczeństwa, środowiska i relacji ze społecznością.

Diamenty a blockchain

Lucara jest również właścicielem 100% udziałów w Clara Diamond Solutions – cyfrowej platformie sprzedażowej, która wykorzystuje zastrzeżone narzędzia analityczne wraz z technologiami chmurowymi i blockchain do modernizacji istniejącego już łańcucha dostaw tych cennych kamieni. Ponadto firma jest członkiem istniejącego od 2007 roku Stowarzyszenia Producentów Diamentów – grupy siedmiu przewodnich firm diamentowych na świecie, które istnieją po to, aby utrzymywać i zwiększać popyt konsumentów na diamenty oraz ich zaufanie.

Szacuje się, że kopalnia Karowe w formie odkrywkowej ma funkcjonować do 2026 r., a w kolejnych latach ma być w niej możliwe wydobycie podziemne.

Diamenty inwestycyjne

Jeżeli zastanawiacie się nad rozpoczęciem inwestycji w diamenty z pomocą przychodzi sklep FlyingAtom Gold. Brylanty z ich oferty posiadają certyfikaty najlepszych międzynarodowych instytutów gemmologicznych. Diamenty inwestycyjne FlyingAtom Gold.

Komentarze