Fundusz hedgingowy grający pod czarnego łabędzia zarabia 3 612 % w miesiąc

15 160

Każdy kryzys to znakomita okazja do zysków

Podczas kryzysu finansowego z 2008 roku, kiedy większość funduszy hedgingowych poniosła katastrofalne straty, zmuszając wiele z nich do zablokowania możliwość wypłaty kapitału przez inwestorów, Mark Spitznagel i jego fundusz hedgingowy Universa zarobili krocie.

Firma stosowała strategię opartą na instrumentach skalibrowanych pod wydarzenia z kategorii czarnego łabędzia. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że funduszowi doradza sam twórca książki „Czarny Łabędź” Nassim Taleb. Następnie, w sierpniu 2015 r., podczas niesławnej katastrofy ETFlash crash, jego fundusz zyskał około 1 miliarda dolarów, czyli 20%, w ciągu jednego niespokojnego dnia, w którym indeks zmienności VIX na krótko pękł, a handel na ETF był niezwykle chaotyczny przez kilka godzin.

Fundusz hedgingowy zarabia 3 612%

Przenosząc się do marca obecnego roku, kiedy w końcu doszło do największej paniki na rynkach w dziejach (główne indeksy jeszcze nigdy tak szybko nie spadały), fundusz hedgingowy po raz kolejny po 12 latach w pełni zrealizował swoją strategię. Opiera się ona na bardzo wysokich pozycjach short na główne indeksy. Dochodzi także do tego ogromna pozycja na opcjach put. Jak możemy się domyśleć, zwroty były również wysokie jak i w 2008 roku. Fundusz, któremu doradza Nassim Taleb zarobił w minionym miesiącu 3 612% oraz 4 144% od początku roku!

W tym samym czasie najpopularniejszy indeks świata S&P 500 mocno stracił:

Wykres indeksu S&P 500 od TradingView

W swoim liście do inwestorów, Mark Spitznagel – zarządzający funduszem, pisze:

To dobry czas, aby ponownie zastanowić się nad tym, jak osiągnęliśmy dla Ciebie strategię ograniczania ryzyka, choćby z jakiegokolwiek innego powodu, jak dać ci otuchę, a nawet pocieszenie po jednym z najstraszniejszych miesięcy na rynkach, na których odnotowano rekordowe spadki. Fundusz wygenerował w marcu 3,612% zwrotu z zainwestowanego kapitału i do początku roku fenomenalne 4,144%.

Zwroty te prawdopodobnie przewyższają każdą inną inwestycję, o której możesz pomyśleć w okresie, w którym inwestowałeś z nami. Uznanie dla ciebie za tak solidną i taktyczną alokację kapitału w nasz fundusz Universa. Fundusz był w stanie zarabiać na znacznych wzrostach zysków i strat, których doświadczył w marcu. Utrzymując ochronę kapitału przed spadkami w całym okresie, gdyby rynek nadal spadał. Jest to jedna naszych sztuczek w operowaniu kapitałem.

Jak widać w marcu 2020 można było zanotować świetne rezultaty. Czy ktoś z was może się pochwalić zyskami z inwestycji w ostatnim miesiącu? Dajce znać w komentarzach.

Maciej Kmita

Grafika tytułowa tutaj.

Komentarze