Cboe chce notować pierwszy ETF Bitcoin w USA

3 749

Operator rynku akcji Cboe BZX Exchange złożył w SEC deklarację notowania i handlu udziałami w proponowanym VanEck Bitcoin Trust.

VanEck wciąż walczy o bitcoinowy ETF

Pod koniec 2020 roku firma inwestycyjna VanEck złożyła wniosek do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) o utworzenie VanEck Bitcoin Trust, funduszu giełdowego (ETF).

Operator rynku akcji Cboe BZX Exchange złożył w SEC propozycję notowania i obrotu akcjami tego funduszu. Zgłoszenie, jak napisano, „opiera się na wcześniejszym zgłoszeniu S-1 firmy VanEck” i „przedstawia kolejne kroki na drodze do wprowadzenia na rynek pierwszego amerykańskiego funduszu ETF bitcoin”.

Proponowana zmiana reguły polegałaby na „notowaniu i handlowaniu udziałami VanEck Bitcoin Trust … zgodnie z regułą BZX 14.11 (e) (4), Akcje powiernicze oparte na towarach”. Zgodnie z tą regułą, akcje byłyby wymienialne na Bitcoin.

Cameron i Tyler Winklevoss, założyciele giełdy kryptowalut Gemini, po raz pierwszy zaproponowali ETF Bitcoin w czerwcu 2016 r. SEC odrzuciła tę propozycję. Kilka firm, w tym VanEck i Cboe, złożyło wnioski do agencji regulacyjnej, tylko po to, aby ostatecznie zostały odrzucone lub wycofane.

Co to jest ETF?

ETF to fundusz inwestycyjny, którym obraca się jak akcjami. Oznacza to, że ludzie mogą je kupować lub sprzedawać, dopóki rynek jest otwarty. Fundusze inwestycyjne i inne produkty inwestycyjne działają inaczej, a inwestorzy mogą wejść tylko na zamknięcie dnia.

Bitcoinowy ETF śledzi cenę BTC, umożliwiając inwestorom, którzy są zainteresowani kryptowalutą, ale są ostrożni wobec jej posiadania, na uzyskanie ekspozycji na aktywo. Użytkownicy kupują „bitcoinowe akcje”, a nie w rzeczywiste BTC.

Ogólnie rzecz biorąc, Bitcoin ETF byłby bardziej dostępnym instrumentem inwestycyjnym niż, powiedzmy, Grayscale Bitcoin Trust, który jest otwarty tylko dla akredytowanych inwestorów, wymaga minimalnej inwestycji w wysokości 25000 USD i nie pozwala kupującym na handel swoimi akcjami przez sześć miesięcy.

Podczas gdy amerykańskie organy regulacyjne nie zatwierdziły jeszcze ETF, krajobraz regulacyjny się zmienia. W zeszłym miesiącu Kanada była pierwszym krajem w Ameryce Północnej, który uregulował ETF-y, zatwierdzając fundusze Purspose (BTCC) i Evolve (EBIT).

Komentarze