Arabia Saudyjska przeznacza 40 mld USD na inwestycje zagraniczne ze swoich rezerw walutowych

W marcu i kwietniu Arabia Saudyjska przekazała w sumie 150 miliardów rialów (40 miliardów dolarów) z rezerw zagranicznych swojego banku centralnego na finansowanie inwestycji przez państwowy fundusz majątkowy PIF.

40 miliardów USD na inwestycje zagraniczne

Według szacunków agencji Reuters, na podstawie danych banku centralnego, rezerwy walutowe banku centralnego Arabii Saudyjskiej spadły w marcu o prawie 27 miliardów dolarów miesiąc do miesiąca (co jest najszybszym spadkiem od co najmniej 20 lat), do około 464,5 miliarda dolarów. Minister finansów, Mohammed al-Jadaan komentuje te zdarzenia w oświadczeniu,

Transfery do PIF były dokonywane na zasadzie wyjątku. Rząd przekazał 15 miliardów dolarów na Fundusz Inwestycji Publicznych w marcu i kolejne 25 miliardów dolarów w kwietniu. Szacujemy, że rezerwy walutowe powinny spaść w kwietniu mniej więcej w takim samym tempie jak w poprzednim miesiącu.

PIF przeliczył również część swojej płynności denominowanej w rialach na dolary amerykańskie w celu zabezpieczenia inwestycji. Rząd nie spodziewa się znacznego spadku rezerw walutowych banku centralnego w przyszłości, a wahania będą zgodne z poprzednimi latami.

Wprawdzie przepływy walutowe od początku roku mieszczą się w granicach historycznych, przeniesienie części funduszy do PIF spowodował zmniejszenie aktywów rezerw walutowych netto, mających na celu wsparcie planów inwestycyjnych.

Maksymalizacja zwrotu z aktywów królestwa pozytywnie odbije się na wynikach gospodarczych i finansach publicznych oraz ograniczy negatywne skutki pandemii koronawirusa. Zwroty z inwestycji PIF będą dostępne w celu wsparcia finansów publicznych w razie potrzeby.

W portfelu królestwa

W kwietniu szef PIF, Yasir al-Rumayyan, powiedział, że szuka możliwości inwestycyjnych w takich obszarach jak lotnictwo, ropa i gaz oraz rozrywka. Fundusz, który zarządza aktywami o wartości ponad 300 miliardów dolarów i ma udziały między innymi w Uberze oraz spółce z branży samochodów elektrycznych Lucid Motors, zgromadził w tym roku udziały w czterech największych europejskich spółkach naftowych i ujawnił 8,2% udziałów w armatorze rejsowym Carnival Corp. Na początku tego miesiąca firma ujawniła również, że posiada udziały Boinga, Citigroup, Facebooka, wytwórni filmowej Walta Disneya oraz sieci hoteli Marriott.

Chociaż nie można znaleźć nigdzie oficjalnego zestawienia portfela inwestycyjnego funduszu PIF wiadomo, że saudowie posiadają także udziały w paliwowym BP i inwestycyjnym Berkshire Hathaway.

Maciej Kmita

Grafika tytułowa tutaj.

Komentarze