Właściciel Crypto Academy aresztowany

10 583

Jak donoszą ogólnopolskie media, śląska policja zatrzymała Tobiasza O. oskarżonego o wyłudzenie od swoich klientów sumy 200 BTC. Tobiasz był właścicielem firmy Crypto Academy zajmującej się szkoleniami oraz doradztwem związanym z inwestowaniem w kryptowaluty.

Crypto Academy

Crypto Academy w założeniu miała być firmą oferującą szkolenia wprowadzające w świat Bitcoina i kryptowalut. Na prowadzonych m.in. przez Tobiasza kursach tłumaczono ludziom, w jaki sposób działają kryptowaluty oraz jak mogą oni zainwestować swoje środki na giełdach. Osoby zainteresowane mogły również dołączyć do płatnej grupy, w której miały otrzymywać informacje odnośnie inwestycji. Dodatkowo nakłaniano do powierzenia swoich środków firmie, która kusiła nawet 180% zyskiem od inwestycji.

Styczniowa ucieczka

Rozliczenia z inwestycji oraz wypłata środków miała nastąpić na początku tego roku. Okazało się jednak wtedy, że żadne środki nie zostały zwrócone inwestorom i niemożliwe jest skontaktowanie się z właścicielem Crypto Academy. Informacje o jego zaginięciu oraz prośbach o kontakt najpierw pojawiła się na różnych grupach facebookowch związanych z kryptowalutami. Następnie do akcji wkroczyła policja. Informacje o tym, że jest poszukiwany, pojawiła się na portalu policyjnym 24.01.2018. Od tamtej pory trwały poszukiwania, które zakończyły się aresztowaniem w ostatnich dnia przez policjantów z wydziału do walki z cyberprzestępczością.

Co dalej?

Za spowodowanie strat znacznej wartości 33-letniemu Tobiaszowi O. może grozić kara do 10 lat więzienia. Na wniosek policji i prokuratury katowicki sąd rejonowy aresztował podejrzanego. Czeka go więc teraz proces i być może pobyt w więzieniu za popełnione czyny. Pozostaje pytania, co ze zgromadzonymi przez właściciela Crypto Academy środkami? Mając na uwadze wzrosty kursu Bitcoina w końcówce zeszłego roku to nie powinien on mieć wtedy problemu z wypłatą inwestorom środków nawet z tym 180% zyskiem. Tak się jednak nie stało, a właściciel wybrał drogę ucieczki. Może to sugerować, że powierzonych środków nie miał już wtedy w swoim posiadaniu.

Osoby, które zostały oszukane przez firmę Crypto Academy policjanci proszą o kontakt z Wydziałem do walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach, pod numerem telefonu 32 200 14 60.

Co sądzicie o sprawie Crypto Academy? Ufacie zewnętrznym podmiotom oferującym pomoc w inwestowaniu czy działacie samemu?

 

Komentarze