Związkowcy z Hollywood kontra AI. Udało się nawiązać porozumienie z wytwórniami
Pracownicy amerykańskiej branży rozrywkowej zawarli wstępne porozumienie z najważniejszymi wytwórniami płytowymi w celu zapewnienia sobie wyższej płacy minimalnej i zabezpieczenia przed wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI).
Zgodnie z treścią oświadczenia zamieszczonego na stronie internetowej związku artystów — Screen Actors Guild-American Federation of Television and Radio Artists (SAG-AFTRA) – „Umowa dotycząca nagrań dźwiękowych” obejmuje lata 2021–2026 i uzyskała jednomyślną zgodę komitetu wykonawczego SAG-AFTRA, reprezentującego około 160 tys.aktorów, dziennikarzy radiowych i telewizyjnych oraz innych pracowników mediów.
Artyści versus AI
SAG-AFTRA powstało 30 marca 2012 roku w wyniku połączenia Gildii Aktorów Ekranowych i Amerykańskiej Federacji Artystów Telewizyjnych i Radiowych. Siedziby organizacji znajdują się w Los Angeles i Nowym Jorku, posiada ona również swoje biura lokalne w całych Stanach Zjednoczonych.
Nie da się nie zauważyć, że kwestia wykorzystania sztucznej inteligencji w branży rozrywkowej budziła w ostatnim czasie w Fabryce Snów wiele emocji. Był to też jeden ze spornych tematów między SAG-AFTRA a głównymi studiami filmowymi w 2023 r. Dziś negatywne efekty tego zjawiska najbardziej odczuwa branża muzyczna – coraz częściej pojawiają się w niej utwory stworzone przez AI. Technologia ta ułatwia bowiem użytkownikom internetu naśladowanie głosów artystów, co często ma miejsce bez ich zgody.
Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez SAG-AFTRA, wstępne porozumienie z wytwórniami płytowymi Warner Music Group, Sony Music Entertainment, Universal Music Group i Disney Music Group wymaga zarówno zgody, jak i rekompensaty przed wydaniem utworu wykorzystującego cyfrową replikę głosu artysty. Podkreślono również, że w ramach umowy określenia „artysta”, „piosenkarz” i „artysta tantiemowy” mogą odnosić się wyłącznie do ludzi.
– Niniejsza umowa daje pewność, że nasi członkowie są chronieni. Podczas gdy technologia może usprawnić proces twórczy, istota muzyki zawsze musi być zakorzeniona w prawdziwej ludzkiej ekspresji i doświadczeniu – powiedział Duncan Crabtree-Ireland, krajowy dyrektor wykonawczy i główny negocjator SAG-AFTRA.
Inne najważniejsze punkty porozumienia obejmują podwyższenie minimalnego wynagrodzenia, poprawę świadczeń zdrowotnych i emerytalnych oraz zwiększenie odsetka przychodów z transmisji strumieniowych, które mają być objęte składkami.
Pierwszy krok w dobrą stronę?
Warto w tym miejscu przypomnieć, że w styczniu br. SAG-AFTRA osiągnęło porozumienie z Replica Studios – firmą zajmującą się technologią głosową AI — w sprawie wykorzystania głosów generowanych przez sztuczną inteligencję w grach wideo. Dokument zapewnia wykonawcom prawo do wyrażenia zgody i negocjacji z firmą, a także prawo do rezygnacji z dalszego wykorzystywania ich głosów w nowych projektach.
Ostateczne głosowanie w sprawie podpisania porozumienia przez członków SAG-AFTRA ma nastąpić w ciągu najbliższych kilku tygodni.