Znany właściciel klubu futbolowego zapłaci gigantyczną grzywnę. Zarzuty są poważne

Były właściciel zespołu Washington Commanders, klubu z ligi NFL, Dan Snyder, otrzymał karę grzywny w wysokości 60 milionów dolarów. Decyzję poprzedziło długie, bo aż 17-miesięczne dochodzenie. Prowadzący je ostatecznie doszli do wniosku, że Snyder dopuścił się molestowania seksualnego. Ofiarą była pracownica zespołu. Dodatkowo, zarzucono mu celowe zaniżanie dochodów zgłaszanych do NFL.

Nie przyznaje się do winy

Snyder zaprzecza wszystkim zarzutom, do niczego się nie przyznając. Oskarżenia pod swoim adresem nazwał natomiast „absolutnymi kłamstwami”.

Tiffani Johnston, była pracownica zespołu, oskarżyła Snydera. Twierdziła, że ten miał na nią naciskać podczas jednego z wydarzeń networkingowych. Według Johnston, Snyder miał pod stołem położyć dłoń na jej udzie. Później miał próbować zmusić ją do towarzystwa po kolacji. Oskarżenia te zostały przez niego zaprzeczone.

Mary Jo White, była szefowa Komisji Papierów Wartościowych i Giełd USA, prowadziła swoje niezależne śledztwo. Stwierdziła, że Johnston jest „wysoce wiarygodna”. Roger Goodell, komisarz NFL, również skomentował sprawę. Podkreślił, że w kierowanej przez jego federacji futbolu amerykańskiego, absolutnie nie ma miejsca na tego typu działania.

Naruszenie Zasad Finansowych

Raport z dochodzenia obejmował również kwestie finansowe. Wynikało z niego, że zespół miał prowadzić „dwie księgi” finansowe. Przed NFL zatajali na przykład część przychodów z dnia meczowego, głównie biletów. Zasady dotyczące podziału dochodów zostały tym samym rażąco naruszone. W raporcie zaznaczono jednak, że nie udało się ustalić dokładnej kwoty zatajonych dochodów.

Może Cię zainteresować: Bitcoinowi Bonnie i Clyde chcą się przyznać. Mieli wyprać 4,5 miliarda w BTC

Nowy właściciel na horyzoncie

Snyder w ubiegłym roku ogłosił, że ma zamiar sprzedać klub, którego właścicielem był od 1999 roku. Transakcja opiewała na ponad 6 miliardów dolarów. Dla porównania, pierwotna inwestycja Snydera wynosiła „zaledwie” 800 milionów dolarów. Nowy właściciel to Josh Harris, współwłaściciel NBA’s Philadelphia 76ers, oraz NHL’s New Jersey Devils.

Oprócz problemów poza boiskiem, nowy właściciel będzie musiał dążyć do poprawy wyników drużyny. Ostatni raz Washington Commanders mecz w fazie play-off wygrali w 2005 roku.

Pomimo kontrowersji, Washington Commanders są jedną z najcenniejszych drużyn w NFL. Ich wartość bije na głowę większość zespołów ligi, a jedynie Dallas Cowboys mogą pochwalić się wyższą.

Skala ta staje się jeszcze bardziej imponująca, gdy porównamy ją do bliższego nam świata piłki nożnej. Na przykład, Commanders są warci więcej niż wiele znanych klubów piłkarskich, takich jak FC Barcelona czy Manchester United. Ta wartość odzwierciedla ogromną popularność futbolu amerykańskiego oraz potencjał zarobkowy drużyn w tej lidze.

Zobacz także:

Komentarze