Z ostatniej chwili: Znamy decyzję RPP! Kiedy pierwsze obniżki stóp w Polsce? Oto daty

Decyzja Rady Polityki pieniężnej nie mogła być inna. Stopy procentowe w Polsce zostały utrzymane przez Radę na poziomie 5.75%. Od półtora roku stopy procentowe w Polsce pozostają bez zmian. Perspektyw na zmianę w tej kwestii nie ma, ponieważ inflacja przeszło dwukrotnie przekracza cel inflacyjny i wynosi 5%. Jakiekolwiek prośby skierowane w stronę Rady Polityki Pieniężnej wydają się abstrakcją i nie spotkają się z poważną reakcją większości Rady. Przynajmniej dopóki inflacja w Polsce jest tak wysoka.

Kiedy pierwsze obniżki?

Najbardziej prawdopodobnym terminem pierwszych cięć stóp w Polsce wydaje się początek 2026 roku. Jeśli do cięć miałoby dojść wcześniej, wydaje się, że musiałoby to zostać podyktowane słabością gospodare. Nie tylko amerykańskiej, ale przede wszystkim europejskiej.

Oraz przede wszystkim, sygnałami ochłodzenia popytu w Polsce. Ochłodzenia wystarczającego do zamortyzowania czynników proinflacyjnych, jakimi są ceny energii i usług. Dziś dyskusja o cieciach stóp w Polsce wydaje się tylko myśleniem życzeniowym niektórych grup interesów.

Prognozy rynku są różne. Podczas gdy consensus analityków Bloomberga wskazuje na jedną obniżkę stóp o 25 punktów bazowych w III kwartale i kolejną o 25 punktów bazowych w ostatnim kwartale roku (i w naszej ocenie jest zbyt optymistyczny), analitycy ING spodziewają się aż… 100 punktów bazowych cięć. Argumentem za tym miałby być fakt stopniowego spadku inflacji od lipca, bieżącego roku.

Pamiętajmy jednak, że taki scenariusz nie jest gwarantowany, a jedynie wydaje się prawdopodobnym wariantem prognoz. Tymczasem średnia prognoz z marcowej edycji Ankiety Makroekonomicznej NBP: sugeruje stopy w okolicach 5% za rok i 4% w roku 2027. W naszej ocenie jednak ryzyko dla takiego scenariusza skierowane jest w górę, nie w dół. Pewne jest jedno – cięcia stóp w tym roku pozostają myśleniem życzeniowym i są sprzeczne z narracją prezesa NBP, Glapińskiego. Ekonomiści nie słuchają wystąpień prezesa NBP?

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.