Z ostatniej chwili! Fed utrzymuje stopy bez zmian. Koniec cyklu podwyżek?

Bank centralny Stanów Zjednoczonych, Rezerwa Federalna tym razem nie zaskoczyła inwestorów i zdecydowała się pozostawić stopy procentowe bez zmian, na poziomie 5,5%. Wall Street oczekuje też, że bank pozostawi stopy bez zmian w grudniu tego roku i zakończył cykl podwyżek. W efekcie inwestorzy spodziewają się teraz, że Fed rozpocznie pierwsze cięcia stóp w połowie przyszłego roku.

Wobec prawdopodobnego końca podwyżek także w Europejskim Banku Centralnym uwaga rynków finansowych stopniowo przesuwa się w stronę napływających danych gospodarczych, które wykazują stopniowe osłabienie – także w amerykańskiego gospodarki. Dziś odczyty ISM z USA zaskoczyły negatywnie odczytem w okolicach 46 punktów – znacznie poniżej 'neutralnych okolic’ 50 punktów.

Komentarz Fed – niepewne czasy?

W komentarzu do decyzji Fed zaznaczył, że choć gospodarka USA w III kw. pozostała silna a rynek pracy trzyma się wciąż bardzo mocno. Fed zasygnalizował też, że jest gotowy odpowiednio dostosować stanowisko, jeśli pojawią się zagrożenia dla osiągnięcia jego celów ponieważ 'Inflacja pozostaje podwyższona, a komitet ustalający politykę jest zdecydowanie zaangażowany w przywrócenie jej do celu na poziomie 2%. Fed dodał, że zaostrzone warunki finansowe i kredytowe prawdopodobnie odbiją się na aktywności gospodarczej, zatrudnieniu i inflacji. Zakres skutków pozostaje obecnie niepewny.

Komentarz BitHub.pl

W naszej ocenie Fed nie podniesie już stóp w 2023 roku, a dezinflacyjny trend utrzyma się także w przyszłym roku umożliwiając pierwsze cięcia stóp – być może wcześniej niż oczekuje tego rynek, jeśli w gospodarce pojawią się niekontrolowane pęknięcia lub poważne systemowe problemy. Do dalszych podwyżek skłonić Fed mógłby właściwie tylko proinflacyjny szok na rynku ropy ale przy zwalniającej gospodarce w ujęciu globalnym wydaje się mało prawdopodobne by konflikt na Bliskim Wschodzie zdołał bez problemów wznieść ceny ropy w okolice 150 czy 200 USD za baryłkę. Nadal oczekujemy, że sytuacja gospodarcza w Europie na tle USA będzie słabnąć ale komentarze sugerujące ostrożność, płynące z ust Fedu nie zwiastują raczej niczego dobrego od strony makro – nie tylko dla USA ale i całego świata.

Teraz uwaga rynków przesuwa się w kierunku konferencji prasowej prezesa amerykańskiego Fedu, Jerome’a Powella która rozpocznie się o godzinie 19:30. Zapraszamy do relacji LIVE!

Może Cię zainteresuje:

Komentarze