Z ostatniej chwili: Fed podjął decyzję, w sprawie stóp. Co dalej z gospodarką USA?

Bez zaskoczenia, amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała stopy procentowe bez zmian, na poziomie 5,5%. Decyzja potwierdza, że Fed jest pewien 'zdrowego wzrostu’ zadziwiająco odpornej gospodarki USA i wciąż uważa ryzyko inflacyjne na dość znaczące, by nie luzować polityki. Pomimo dość niskiego wskaźnika bazowej inflacji PCE na poziomie 2,9%. Kontrakty terminowe na stopy procentowe w Stanach oddają wcześniejsze wzrosty, po dość 'jastrzębim’ oświadczeniu FOMC. Perspektywy gospodarcze są niepewne, a Fed pozostaje wyczulony na ryzyko inflacyjne. Możemy to wiązać z polityką i Morzem Czerwonym, gdzie wciąż istnieje szansa na szoku podażowego.

Fed nie spodziewa się, że właściwe będzie obniżenie stóp procentowych, dopóki nie będzie większej pewności, że inflacja będzie trwale zmierzać, w kierunku 2%. Jednocześnie bankierzy oceniają, że ryzyko związane z osiągnięciem celów w zakresie zatrudnienia i inflacji stało się coraz bardziej zrównoważone. Według komunikatu ostatnie dane sugerują, że aktywność gospodarcza USA przebiega nadal solidnym tempie. Przyrost miejsc pracy zmniejszył się, ale pozostaje mocny.

Jednocześnie bezrobocie jest niskie, a inflacja spadła, choć pozostaje na podwyższonym poziomie. Wall Street daje szanse na 140 punktów bazowych luzowania w 2024 r. Fed jednogłośnie potwierdza swoje oświadczenie w sprawie długoterminowych celów i strategii polityki pieniężnej, przyjętej w sierpniu 2020 r. Na tą chwilę komunikat brzmi dość jastrzębio i tak też został przez rynki przyjęty.

Co dalej?

Teraz inwestorzy oczekują konferencji prasowej, na której tradycyjnie przemówi prezes Fed, Jerome Powell (20:30 polskiego czasu). Oczekiwania dotyczą nie tylko komunikacji polityki w kolejnych kwartałach ale również programu zacieśniania ilościowego (QT).

Wall Street oczekuje, że program ten zostanie wygaszony jeszcze w tym roku. Narrację tą wsparły ostatnie komentarze członków Fed, na zasadzie ’obniżek może nie będzie wiele, ale damy wam QT’. Potencjalnie bardziej zdecydowany, 'gołębi’ komunikat Powella w tej sprawie mógłby wywołać większą reakcję na rynkach finansowych, przede wszystkim w rentownościach.

Przed decyzją inwestorzy wyceniali 15% szans na cięcia stóp Fed w marcu wobec 9% poprzednio. W ostatnim czasie wzrosły także oczekiwania wokół cięć stóp w EBC. Rynek wycenia 151 pb cięć w tym roku wobec 142 pb prognozowanych wczoraj.

Może Cię zainteresuje:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.