Z ostatniej chwili: Europejski Bank Centralny zdecydował. Wielka zmiana w strefie euro?

Europejski Bank Centralny kolejny raz obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Tym samym potwierdził, że fundamentalna zmiana polityki monetarnej w Europie jest w toku. Jej celem jest wsparcie, a przynajmniej niepogłębienie kryzysu troczącego gospodarkę Starego Kontynentu; przede wszystkim Francji i Niemiec.

Stopa procentowa w strefie euro spadła do 2.9% wobec 3.15% na poprzednim posiedzeniu. Stopa depozytowa do 2.75% wobec 3% poprzednio. Komentarz wedle którego polityka w strefie euro jest nadal określana 'restrykcyjną’ sugeruje… Że EBC może obniżać stopy dalej w 2025 roku. Prawdopodobnie jeszcze minimum trzykrotnie.

Komentarz ze stanowiska EBC

  • Większość miar inflacji bazowej sugeruje, że inflacja ustabilizuje się na poziomie zbliżonym do celu.

  • Inflacja krajowa pozostaje wysoka. Dlatego, że płace i ceny w niektórych sektorach nadal dostosowują się do wcześniejszych skoków inflacji ze sporym opóźnieniem.

  • Zatem inflacja w dalszym ciągu kształtuje się zasadniczo zgodnie z prognozami EBC. Ma wrócić do średnioterminowego celu EBC na poziomie 2% w ciągu tego roku.

  • Ostatnie obniżki stóp procentowych EBC stopniowo obniżają koszty zaciągania nowych kredytów przez firmy i gospodarstwa domowe.

  • Warunki finansowania są nadal napięte. Również dlatego, że polityka pieniężna pozostaje restrykcyjna. Wcześniejsze podwyżki stóp procentowych wpływają negatywnie na akcję kredytową. Niektóre zapadające pożyczki są rolowane po wyższych stopach procentowych.

  • Gospodarka nadal boryka się z problemami. Ale rosnące realne dochody i stopniowo zanikające skutki restrykcyjnej polityki pieniężnej powinny z czasem wspierać wzrost popytu.

  • Kolejne decyzje EBC w sprawie stóp procentowych będą oparte na ocenie perspektyw inflacji w świetle napływających danych gospodarczych i finansowych. Także na podstawie dynamiki inflacji bazowej i siły transmisji polityki pieniężnej.

  • Będziemy kierować się podejściem zależnym od danych i podejmować decyzje z posiedzenia na posiedzenie w celu określenia odpowiedniego nastawienia w polityce pieniężnej.

Teraz uwaga rynku kieruje się w stronę prezes Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde i jej wystąpienia.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.