Wzrost o 146% w niecałą dekadę. Wygląda imponująco, ale przedsiębiorcy płaczą, a pracownicy nie specjalnie odczuwają poprawę

Poznaliśmy wreszcie wysokość płacy minimalnej na 2024 rok. Zgodnie z rozporządzeniem w przyszłym roku jej stawka wzrośnie dwukrotnie – w styczniu i w lipcu. To wynik ciągle wysokiej inflacji. Rząd chwali się ogromnym wzrostem od 2015 roku, ale co na to przedsiębiorcy i pracownicy?

Pracownicy znowu dostaną dwie podwyżki płacy minimalnej

Od kilku tygodni projekt w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia znajdował się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. W czwartek o godz. 14:00 poznaliśmy oficjalny komunikat w tej sprawie. Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów rozporządzeniem, minimalne wynagrodzenie od stycznia 2024 roku wyniesie 4242 zł brutto, a od 1 lipca 2024 roku wzrośnie do 4300 zł brutto. Poznaliśmy też minimalną stawkę godzinową. Od stycznia minimalne wynagrodzenie za godzinę pracy będzie wynosić 27,7 zł brutto, a od 1 lipca 28,1 zł brutto. Zatem kwotę jak ostatecznie przyjęto są identyczne jak te, które znalazły się w projekcie rozporządzenia. Jeszcze przed ogłoszeniem decyzji, związki zawodowe protestowały przeciwko takim stawkom. Argumentowano, że propozycje zostały wyliczone błędnie. Związki podkreślały, że minimalne wynagrodzenie powinno zostać powiększone o wskaźnik związany ze wzrostem PKB. Ich zdaniem, gdyby tak policzono, to kwota minimalnego wynagrodzenia wzrosłaby automatycznie o 53 zł.

Zobacz też: Kryzys w szeregach giganta? Wstrzymuje nabory i tnie etaty. Największe cięcia szykują się… w dziale rekrutacji

Czemu podwójna podwyżka i co na to pracodawcy?

Drugi rok z rzędu podwyżka minimalnego wynagrodzenia będzie dwukrotna. To akurat nie kiełbasa wyborcza rządu, a wymóg aktualnie obowiązujących przepisów. Zgodnie z ich treścią jeżeli prognozowany na rok następny wskaźnik cen (tj. przyjęty do opracowania projektu ustawy budżetowej średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem) wynosi co najmniej 105 proc. — ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej: od dnia 1 stycznia i od dnia 1 lipca. Rząd chwali się, że od 2015 r. minimalne wynagrodzenie wzrosło o 146%. Jednak te podwyżki z pewnością nie są dobrą wiadomością dla przedsiębiorców, którzy w dużej mierze będą musieli ponieść koszty wzrostu płacy minimalnej. Może się okazać, że pracownicy też nie będą finalnie zadowoleni, jeśli podwyżka nie pozwoli pokryć rosnących kosztów życia, spowodowanych inflacją.

Może Cię zainteresować:

Komentarze