Wszystkie oczy skierowane na Fed. Oto kalendarz ekonomiczny na nadchodzący tydzień

W nadchodzącym tygodniu na rynkach uwaga rynków skupiona będzie na wydarzeniach związanych z polityką stóp procentowych Rezerwy Federalnej (Fed). Dostaniemy też wiele danych z gospodarki światowej i polskiej. Przedstawiamy kalendarz ekonomiczny na nadchodzący tydzień.

Kalendarz ekonomiczny (20.03.2023 – 26.03.2023)

Poniedziałek, 20 marca

Główny Urząd Statystyczny (GUS) przedstawi ważne dane na temat polskiej gospodarki. W tym dniu poznamy informacje o wzroście nominalnych wynagrodzeń oraz o zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw, produkcji przemysłowej i cenach produkcji. Oczekuje się, że dynamika wszystkich wskaźników zmniejszy się nieznacznie w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Wtorek, 21 marca

Polskie statystyki dotyczące sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej za luty zostaną podane do publicznej wiadomości. Według ekonomistów sprzedaż detaliczna w ujęciu realnym była niższa niż w poprzednim roku. Na rynkach zagranicznych uwagę inwestorów przyciągną mierzący sentyment analityków co do perspektyw gospodarczych indeks ZEW oraz dane dotyczące sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA. Raporty na giełdzie przedstawią m.in. JSW i PGE.

Zobacz też: Kursy walut oczekują na kluczowe dane gospodarcze. Lada dzień wszystko się rozstrzygnie

Środa, 22 marca

W środę o godz. 19:00 czasu polskiego władze Rezerwy Federalnej ogłoszą decyzję dotyczącą stóp procentowych. W ręce inwestorów trafią również tzw. „fedokropki”, a pół godziny później głos zabierze prezes Jerome Powell. Oczekiwania rynkowe co do decyzji Fedu ulegały zmianie w ostatnich dniach, początkowo sugerowano podwyżkę o 25 pb., po wystąpieniu Powella w Senacie przesunęły się w stronę 50 pb., jednakże obecnie ponownie wynoszą 25 pb. Raporty dotyczące inflacji w Wielkiej Brytanii i podaży pieniądza w Polsce zostaną opublikowane przed decyzją Fedu. Będzie to zdecydowanie najważniejsze wydarzenie całego tygodnia i zapewne zadecyduje o kierunku rynków finansowych.

Zobacz też: Fed pozbawia rynki złudzeń: stopy procentowe będą rosnąć

Czwartek, 23 marca

Decyzje dotyczące stóp procentowych ogłoszą władze banków Szwajcarii, Norwegii, Turcji oraz Wielkiej Brytanii. Największe znaczenie w kontekście ostatnich wydarzeń w sektorze bankowym będą miały działania Szwajcarskiego Banku Narodowego oraz Banku Anglii. Wśród danych ze Stanów Zjednoczonych warto zwrócić uwagę na sprzedaż nowych domów i indeks Kansas City Fed dla przemysłu. Raporty giełdowe przedstawią m.in. Dino, Asseco Polska, XTB, 11bit, Grupa Kęty i Ciech.

Piątek, 24 marca

W piątek poznamy najnowsze dane o produkcji przemysłowej w Niemczech oraz indeksach PMI dla przemysłu i usług w Europie i Stanach Zjednoczonych. Na uwagę zasługuje również publikacja raportu Bakera Hughesa na temat liczby odwiertów ropy naftowej w USA, co może wpłynąć na ceny surowca. W Polsce GUS opublikuje dane o saldzie obrotów bieżących oraz o liczbie nowo wydanych pozwoleń na budowę. Raporty wynikowe przedstawią m.in. CCC, Enea, Eurocash i Amica.

Może Cię zainteresować:

Komentarze