Wspierany przez Microsoft startup AI zyskał 1,3 mld dolarów dofinansowania

Przedstawiciele firmy Inflection AI poinformowali, że dzięki wsparciu inwestorów udało im się pozyskać rekordową kwotę.

Pozyskany kapitał zostanie w części przeznaczony na budowę liczącego 22 tys. jednostek klastra procesorów graficznych Nvidia H100 Tensor. Będą one wykorzystywane do opracowywania modeli sztucznej inteligencji na dużą skalę. – To około trzy razy więcej mocy obliczeniowej niż wykorzystano do szkolenia całego GPT4. Szybkość i skala są tym, co naprawdę pozwoli nam zbudować zróżnicowany produkt – powiedział Mustafa Suleyman, prezez Inflection AI podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Sztuczna inteligencja Inflection AI

– Szacujemy, że gdybyśmy wpisali nasz klaster na najnowszą listę superkomputerów TOP 500, znajdowałby się on na drugim miejscu, a zatem blisko czołówki, mimo że został zoptymalizowany pod kątem zastosowań AI, a nie zastosowań naukowych – mówią przedstawiciele przedsiębiorstwa.

Firma rozwija obecnie swój chatbot o nazwie „Pi”. Ma on być nauczycielem, trenerem, powiernikiem, kreatywnym partnerem i doradcą, do którego można uzyskać bezpośredni dostęp za pośrednictwem mediów społecznościowych lub aplikacji WhatsApp. Pi wykorzystuje technologię generatywnej sztucznej inteligencji, podobną do ChatGPT, do interakcji z użytkownikami poprzez dialogi, umożliwiając ludziom zadawanie pytań i dzielenie się opiniami. Jak podkreślają przedstawiciele Inflection AI, firma chce zbudować osobistą sztuczną inteligencję, która pomoże ludziom planować, planować, zbierać informacje i wykonywać inne zadania.

Zobacz też: Chiński boom na złoto gwałtownie spowalnia

Wąska specjalizacja i konkurencja dla ChatGPT

Założona przez współzałożyciela Google DeepMind Mustafę Suleymana i współzałożyciela LinkedIn Reida Hoffmana firma Inflection AI skupia się a tworzeniu produktów z zakresu sztucznej inteligencji, które są kierowane do konsumentów. Spółka jest obecnie uważana za głównego konkurenta OpenAI.

Przedsiębiorstwo, którego główna siedziba znajduje się w Palo Alto w Kalifornii, zatrudnia obecnie około 35 pracowników. Warto w tym miejszu przypomnieć, że w pierwszej rundzie finansowania, która miała miejsce na początku 2022 roku, firmie udało się zebrać 225 milionów dolarów od takich gigantów rynkowych jak Greylock, Microsoft i Reid Hoffman.

Może Cię zainteresować:

Komentarze