Volvo zamyka dużą fabrykę w Polsce. 1500 osób bez pracy

Volvo Buses przekazało w oficjalnym komunikacie, że po blisko 30 latach zamyka swoją fabrykę autobusów we Wrocławiu. Fabryka zatrudniała tam 1500 osób. Większość z nich prawdopodobnie zostanie na lodzie. Czy to zwiastuje duże kłopoty szwedzkiego koncernu motoryzacyjnego?

Volvo wynosi się z Wrocławia

Fabryka autobusów i autokarów Volvo we Wrocławia funkcjonowała nieprzerwanie od blisko 30 lat. Jej załoga liczy obecnie 1500 osób. Wiele z nich było związanych z fabryką od samego początku jej istnienia. Choć sytuacja producenta od jakiegoś czasu nie była najlepsza, to decyzja o zamknięciu fabryki dla wielu była z pewnością zaskoczeniem. Volvo uzasadnia swoją decyzję tym, że w związku z trudną sytuacją europejskiej branży produkującej autobusy i autokary zmuszone jest zmienić model biznesowy. Ma to pomóc w odwróceniu niekorzystnego trendu finansowego koncernu. Według przedstawicieli Grupy Volvo od jakiegoś czasu branża ta przynosi firmie wyłącznie straty. Co ciekawe firma jakiś czas temu zapowiedziała całkowite zaprzestanie produkcji spalinowych i przejście wyłącznie na auta elektryczne. Można podejrzewać, że to również mogło wypłynąć na decyzję o zamknięciu fabryki we Wrocławiu.

Zobacz też: Samochody spalinowe mają szansę przeżyć. Fit for 55 do kosza?

Co z pracownikami?

Co stanie się z pracownikami Volvo we Wrocławiu? Fabrykę i część jej starej załogi ma przejąć Vargas Holding. Jak poinformował Carl-Erik Lagerkrantz, dyrektor generalny Vargas Holding, produkcja w przejętej przez nich fabryce ma być związana z rozwiązaniami energetycznymi dla domu. Pytanie, czy każdemu pracownikowi będzie odpowiadało takie przebranżowienie? Przebranżowiona fabryka we Wrocławiu ma wystartować już w pierwszym kwartale 2024 roku. Vargas Holding zapewnia, że zależy mu na stworzeniu doświadczonej i zorganizowanej załogi. Dlatego chętnie skorzysta z oferty byłych pracowników Volvo. Poza Wrocławiem dla Volvo pracuje jeszcze 2100 pracowników w całej Polsce. Koncern motoryzacyjny zapewnia, że pozostaną one nadal zatrudnione.

Może Cię zainteresować:

Komentarze