UBS rozważa sprzedaż Credit Suisse! Kryzys bankowy znów eskaluje w Europie?

Według doniesień Reutersa, UBS analizuje właśnie opcje sprzedaży szwajcarskiego banku Credit Suisse. Rynki informacja zszokowała, jeszcze niedawno doszło do głośnego przejęcia Credit Suisse przez UBS. Fuzja okazauje się porażką? Dwie osoby zaznajomione ze sprawą przekazały Reuteresowi, że w grę może wchodzić sprzedaż wszystkich jednostek banku poza działem zajmującym się zarządzaniem inwestycjami. Rozważania te są wciąż na bardzo wczesnym etapie. Inne źródło przekazało Reutersowi, że UBS koncentruje się wciąż na zakończeniu akwizycji. Może więc nie podjąć ostatecznej decyzji o tym, czy realizować IPO przez kilka miesięcy, powiedziała inna osoba. Na tą chwilę UBS i Credit Suisse odmówiły komentarza.

Jaki będzie finał?

Według doniesień z ostatnich dni UBC chce zakończyć wspierane przez szwajcarski rząd przejęcie. To ono stworzyłoby z niego giganta zarządzającego ponad 5 bilionami dolarów (AUM). Przyszłość systemowo ważnego dla rynku bankowego Credit Suisse jest uważnie obserwowana przez analityków z całego świata. Fuzja była jednąz kluczowych decyzji strategicznych w historii UBS. Połączenie to stworzyłoby z UBS dominującą instytucję na europejskim rynku bankowy (opinia Jefferies). Fuzja od początku wzbudzała obawy ustawodawców, także z powodu obaw antymonopolowych. Ale sytuacja wydawała się bez wyjścia – gdyby nie UBS, Credit Suisse musiałby upaść. W 2022 roku bank odnotował 1,7 CHFD dochodu przed opodatkowaniem. Usunięcie z CS bankowości inwestycyjnej odwróciłoby decyzję UBS sprzed zaledwie kilku miesięcy. Jeszcze w styczniu Credit Suisse przeniósł działalność amerykańskeigo działu bankowości inwestycyjnej do Szwajcarii.

Oba bannki z siedzibą w Zurychu od dziesięcioleci konkurują ze sobą i kontaktują w kwestii transakcji i sprzedaży akcji. Szef UBS Sergio Ermotti jeszcze we środę, w ostatnim tygodniu kwietnia powiedział, że bank pracuje nad zamknięciem fuzji. Proces miałby zakończyć się do końca maja, jako inne terminy wymieniany jest także początek czerwca. Odnosząc się do ewentualnej sprzedaży, Ermotti powiedział, że wszystkie opcje są na stole. W niedzielę, 30 kwietnia gazeta NZZ am Sonntag podała, że UBS pracuje nad wydzieleniem krajowej jednostki Credit Suisse. Dziennikarze cytowali źródło wg. którego UBS powrócił do pomysłu podzielenia przejętego banku. Początkowo wykluczał go, takżę z powodu presji publicznej i politycznej – społeczeństwu nie spodobało się wsparcie Credit Suisse, banku obarczonego dziesiątkami skandali.

Opcje na stole

Kluczowe dla inwestorów wydaje się teraz ustalenie, czy sprzedaż ma miejsce z uwagi na 'toksyczność’ aktywów, które nabył UBS. Czy może wynika z uzyskania przez UBS wyższej ceny, od tej którą zapłacił za akwizycję. Sprzedaż Credit Suisse w tak szybkim tempie po fuzji wydaje się być jednak raczej objawem paniki, niż wyrachowanej decyzji. Akcje UBS w ostatnich dniach spadały, bank wydaje się teraz bardzo istotny z punktu widzenia systemowego, dla całej Europy. Nie tylko dla Szwajcarii. Światła reflektorów znów mogą zostać skierowane na Zurych.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze