
To warto dziś wiedzieć. Co planuje Fed w obliczu niepewności gospodarczej?
Przedstawiciele Rezerwy Federalnej (Fed) podkreślili potrzebę ostrożnego podejścia do polityki pieniężnej, powołując się na utrzymującą się niepewność gospodarczą i napięcia handlowe, w szczególności wynikające ze strategii handlowej prezydenta Donalda Trumpa opartej na taryfach celnych.
W wywiadach udzielonych po ostatnim posiedzeniu Fed, kluczowe osobistości powtórzyły, że bank centralny nie spieszy się ze zmianą stóp procentowych.
Jest dobrze?
– Jesteśmy w dobrym miejscu – powiedział prezes nowojorskiego Fed John Williams w wywiadzie dla Bloomberg Television. Odmówił spekulacji na temat przyszłych ruchów, podkreślając znaczenie gromadzenia większej ilości danych – zwłaszcza na temat wpływu polityki handlowej – przed podjęciem decyzji.
Gubernator Fed Adriana Kugler powtórzyła zdanie Williamsa, mówiąc, że silna gospodarka USA daje czas na zbliżenie inflacji do celu Fed wynoszącego 2 proc.. Zauważyła, że obecne stopy procentowe wywierają jedynie niewielki wpływ hamujący na wzrost, wzmacniając argument za cierpliwością polityki.
Na środowym posiedzeniu Fed pozostawił stopę referencyjną na niezmienionym poziomie 4,25 – 4,50 proc., powołując się na rosnącą niepewność. Prezes Fed Jerome Powell przyznał, że wyzwania są, ale powiedział, że gospodarka pozostaje na solidnych podstawach. – Uważamy, że obecne nastawienie polityki pieniężnej pozostawia nam dobrą pozycję do reagowania w odpowiednim czasie na potencjalne zmiany gospodarcze – powiedział.
Głównym źródłem niepokoju jest agresywna polityka celna prezydenta Trumpa, która ma na celu ożywienie amerykańskiej produkcji poprzez nałożenie wysokich podatków importowych, zwłaszcza na chińskie towary. Chociaż może to wesprzeć produkcję krajową, wielu ekonomistów ostrzega, że może to napędzić inflację i zaszkodzić ogólnemu wzrostowi. Ciągłe zmiany w zapowiedziach taryfowych i obietnicach umów handlowych jeszcze bardziej utrudniły prognozowanie.
Przemawiając wcześniej w piątek na konferencji w Islandii, Williams przewidywał wolniejszy wzrost gospodarczy, wyższą inflację i stopniowy wzrost bezrobocia w tym roku. Jego prognozy podkreślają złożoność, z jaką boryka się Fed, równoważąc swój podwójny mandat stabilności cen i pełnego zatrudnienia.
Gubernator Fed Michael Barr, również przemawiający w Islandii, przyznał, że polityka Fed jest dylematem. – FOMC może znaleźć się w trudnej sytuacji, jeśli będziemy obserwować zarówno rosnącą inflację, jak i rosnące bezrobocie – stwierdził. Jednocześnie podkreślił że silny punkt wyjścia Fed i postępy w zakresie inflacji pozwalają na elastyczność.
Co planuje Fed?
Wtorkowy raport dotyczący wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI) za kwiecień może zacząć ujawniać inflacyjny wpływ ceł. Analitycy Bank of America spodziewają się, że efekty taryf zaczną pojawiać się w tym miesiącu, z wyraźniejszymi trendami w maju i czerwcu. Chociaż postrzegają te efekty jako prawdopodobnie tymczasowe, przyznają się do niepewności. „Istnieją dobre powody, dla których może to być bardziej trwałe, niż się spodziewamy” – napisali w nocie badawczej.
Pomimo tego ryzyka, przedstawiciele Fed pozostają skoncentrowani na utrzymaniu inflacji pod kontrolą. Zgadzają się, że ograniczenie presji cenowej jest niezbędne – nawet jeśli oznacza to nawigację po trudnych kompromisach w coraz bardziej nieprzewidywalnym środowisku politycznym.