TikTok zostanie zakazany w USA? Ustawa jest już gotowa

Senator Mark Warner, przewodniczący Senackiej Specjalnej Komisji ds. Wywiadu, przedstawił ponadpartyjne przepisy, które mogłyby położyć kres popularnej aplikacji TikTok na terenie Stanów Zjednoczonych. Podobny los miałby spotkać także inne produkty technologiczne wyprodukowane w krajach stanowiących zagrożenie dla amerykańskich interesów bezpieczeństwa narodowego.

Ustawa „RESTRICT”, zgodnie z opublikowanym podsumowaniem, miałaby pomóc w identyfikacji i łagodzeniu zagrożenia technologicznego ze strony krajów nieprzyjaznych USA, takich jak Chiny, Iran, Rosja czy Korea Północna. W praktyce oznaczałoby to możliwość blokowania dostępów do konkretnych produktów, w tym uwielbianego na całym świecie TikToka, którego właścicielem jest chińska firma ByteDance.

TikTok jak Huawei, ZTE czy Kaspersky Lab

Warner co prawda zaprzeczył, jakoby ustawa była skierowana bezpośrednio w tą konkretną aplikację. Zauważył jednak, że 100 milionów Amerykanów korzysta z niej średnio przez 90 minut dziennie. W ostatnim czasie debata publiczna na temat TikTok’a nabrała na sile. Eksperci alarmują, że właściciel aplikacji może dostarczać dane użytkowników chińskiemu rządowi, albo wpływać na to, co Amerykanie zobaczą na swoim „feedzie”.

– Dzisiaj zagrożeniem, o którym wszyscy mówią, jest TikTok i sposób, w jaki może umożliwić inwigilację ze strony Komunistycznej Partii Chin lub wywoływać negatywny wpływ na obywateli USA poprzez proponowane im treści. Przed TikTokiem byli jednak inni, na przykład Huawei czy ZTE, które zagrażały naszym sieciom telekomunikacyjnym. Jeszcze wcześniej rosyjski antywirus Kaspersky Lab mógł inwigilować urządzenia rządu i administracji. Czas położyć temu kres – powiedział senator Warner.

Może Cię również zainteresować: Iran wróci do gry? Odkryli drugie na świecie złoża „białego złota”

Negocjacje bez rezultatu

Sama inicjatywa nie ma na celu bezpośredniego wykluczenia TikToka z przestrzeni publicznej. Senatorzy chcieliby raczej skłonić do dzielenia się przez ByteDance tym, jakie dane gromadzi na temat użytkowników swojej aplikacji. Negocjacje z chińską firmą na ten temat toczą się jednak od kilku lat i wciąż nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.

– Komunistyczna Partia Chin jest zaangażowana w wielopokoleniową, wieloaspektową i systematyczną kampanię mającą na celu zastąpienie Stanów Zjednoczonych jako światowego supermocarstwa. Musimy podjąć bardziej zdecydowane kroki, aby chronić nasze interesy przed zagrożeniami technologicznymi – powiedział senator Mitt Romney.

Podczas gdy Kongres Stanów Zjednoczonych debatuje nad odgórnymi regulacjami dotyczących szemranych aplikacji, pewne restrykcje z nimi związane już obowiązują. Od końca lutego wszedł bowiem zakaz używania TikTok’a na wszystkich „urządzeniach federalnych”. Ponad połowa stanów zdecydowała się też na podobne ograniczenia dla użytkowników będących w strukturach władz stanowych.

Zobacz także:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.