Tesla we Francji? Jest szansa na wielką inwestycję!

Francuski minister finansów Bruno Le Maire ma nadzieję, że Tesla wybierze jego kraj jako miejsce inwestycji związanej z produkcją pojazdów elektrycznych.

Zapytany, czy inwestycja może być powiązana z ogniwami akumulatorowymi lub innymi częściami działalności Tesli, Bruno Le Maire powiedział telewizji LCI, że rozważanych jest obecnie kilka opcji. – On (Elon Musk, szef Tesli – przyp. red.) wie, że byłby mile widziany we Francji – powiedział Le Maire. – Decyzja należy do niego – dodał.

Tesla stworzyłaby wiele miejsc pracy

Przypomnijmy, że w maju br. Musk wziął udział w dorocznej konferencji inwestorów „Choose France” Spotkał się wówczas z przedstawicielami francuskiego rządu, w tym z prezydentem Emmanuelem Macronem. Tematem rozmów były możliwości wybudowania we Francji zakładów produkcyjnych Tesli. – Jestem pod wielkim wrażeniem tego, jakie przyjęcie prezydent Macron i francuski rząd przygotowali dla (przedstawicieli – przyp. red.) przemysłu – powiedział wówczas amerykański biznesmen.

Wiadomo już, że Macron rozmawiał z Muskiem o postępach w sektorze samochodów elektrycznych i energii, a także o regulacji sektora cyfrowego.

Zobacz też: ZUS: nowe informacje o hipotetycznych emeryturach

Wcześniejsza przegrana w „bitwie o Teslę”

Z informacji podanych przez agencję Reuters wynika, że już wcześniej Francja zabiegała o to, by Musk zbudował we Francji swoją jedyną w Europie „gigafabrykę” Tesli. Ostatecznie powstała ona w Grünheide w Niemczech. Obiekt ten znajduje się 35 kilometrów na południowy wschód od centrum Berlina i około 8 kilometrów na południowy wschód od granicy stanu Berlin w Erkner i Rahnsdorf. Bliskość lotniska Berlin Brandenburg (około 20 km na zachód) została wyraźnie wymieniona jako czynnik przy wyborze lokalizacji. Fabryka produkuje baterie, pakiety baterii i układy napędowe do użytku w pojazdach Tesli, a także zajmuje się montażem Tesli Model Y.

Zgodnie z informaacjami, które w styczniu 2020 r. opublikowała lokalna agencja ochrony środowiska, fabryka miała rozpocząć działalność w lipcu 2021 r. Doszło jednak do opóźnień z powodów administracyjnych. Ostatecznie obiekt został oddany do użytku 22 marca 2022 r.

Może Cię zainteresować:

Komentarze