Ten kraj może sporo zyskać na potyczkach gospodarczych USA. I ma na to pomysł

Brytyjski nadzór finansowy otwiera biura w Stanach Zjednoczonych i Azji, by przyciągnąć firmy do Wielkiej Brytanii.

Financial Conduct Authority (FCA), brytyjski organ nadzoru finansowego, po raz pierwszy zatrudnił pracowników w Stanach Zjednoczonych i regionie Azji i Pacyfiku. Celem tych działań jest ułatwienie zagranicznym firmom wejścia na brytyjski rynek oraz zwiększenie eksportu usług finansowych z Wielkiej Brytanii.

USA traci, UK zyskuje?

Jak poinformował dziś urząd, były bankier inwestycyjny Tash Miah rozpoczął pracę w kwietniu w ambasadzie brytyjskiej w Waszyngtonie. Jego zadaniem jest wspieranie amerykańskich firm finansowych w poruszaniu się po brytyjskich przepisach regulacyjnych. Z kolei od lipca 2025 roku FCA otworzy swoje regionalne biuro w Australii. Na jego czele stanie Camille Blackburn, która będzie wspierać działalność firm działających pomiędzy rynkami Azji i Pacyfiku a Wielką Brytanią.

Nowe działania wpisują się w strategię FCA mającą na celu wzmocnienie obecności brytyjskiego sektora finansowego na rynkach międzynarodowych. Sarah Pritchard, dyrektor wykonawcza FCA, zaznaczyła, że nowe nominacje to element szerszej misji wspierania wzrostu gospodarczego poprzez eksport usług finansowych oraz przyciąganie inwestycji zagranicznych do Wielkiej Brytanii.

Ekspansja międzynarodowa FCA zbiega się w czasie z naciskami ze strony obecnego, lewicowego rządu Partii Pracy, który oczekuje od instytucji publicznych aktywnego wspierania brytyjskiej gospodarki. W marcu tego roku FCA zapowiedziała przegląd swojego podejścia do kwestii ryzyka w sektorze finansowym, co ma na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego i zwiększenie konkurencyjności Wielkiej Brytanii jako centrum finansowego.

Decyzja o rozszerzeniu obecności FCA poza granice kraju podkreśla rosnące znaczenie globalnej współpracy w obszarze regulacji finansowych. Wielka Brytania, jako jeden z kluczowych graczy na światowych rynkach, dąży do tego, by pozostać atrakcyjnym miejscem dla inwestorów i instytucji finansowych, niezależnie od wyzwań geopolitycznych i ekonomicznych.

Czym jest FCA?

Financial Conduct Authority nadzoruje działalność ponad 50 000 firm świadczących usługi finansowe w Wielkiej Brytanii, w tym banków, domów maklerskich, ubezpieczycieli, doradców finansowych oraz firm technologii finansowej (fintechów). FCA posiada uprawnienia do wydawania zezwoleń na prowadzenie działalności finansowej, odmowy przyznania licencji, a także cofania już wydanych zezwoleń w przypadku niespełniania wymogów regulacyjnych przez daną firmę. Organ ten opracowuje również własne regulacje, które mają na celu ochronę konsumentów, zapewnienie stabilności rynku oraz przeciwdziałanie nadużyciom finansowym. W ramach ochrony klientów FCA dba o przejrzystość oferowanych produktów finansowych, nakłada na firmy obowiązki informacyjne wobec konsumentów, podejmuje interwencje wobec nieuczciwych praktyk oraz promuje zasadę uczciwego traktowania klientów, znaną jako „fair treatment of customers”.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.