Szykuje się droga Wielkanoc. Wszystko przez majonez

Święta Wielkanocne dopiero za miesiąc, a już rozgorzały dyskusje o tegorocznych kosztach ich przygotowania. Wszystkiemu winny jest jeden składnik, majonez, którego ceny przyprawiają o zawrót głowy.

Majonez towarem luksusowym

Trudno wyobrazić sobie typowy wielkanocny stół bez jajek w majonezie, a przede wszystkim bez tradycyjnej sałatki jarzynowej, której istotnym składnikiem jest właśnie majonez. Patrząc na aktualne ceny tego dodatku można odnieść wrażenie, że w tym roku wspomniane dania urosną do rangi luksusowych. Zapewne wielu z nas, robiąc codzienne zakupy, dostrzega jak wszystko podrożało na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy, ale są produkty, których cena wzrosła wyjątkowo drastycznie. Takim towarem jest bez wątpienia majonez, który jeszcze rok temu kosztował połowę mniej niż obecnie, na co uwagę zwrócił ekonomista Rafał Mundry.

W popularnym dyskoncie ten sam słoik majonezu Winiary o pojemności 800 ml, który obecnie kosztuje prawie 16 zł, rok temu można było dostać z niespełna połowę tej kwoty. Choć ta cena i tak nie wydaje się zbytnio wygórowana w porównaniu do Majonezu Babuni marki Hellmann`s. Ten specjał kosztuje aktualnie 25,99 zł za 625 ml.

Zobacz też: Dlaczego BItcoin spada? Analizujemy sytuację

Skąd takie ceny majonezu?

Z jednej strony Winiary tłumaczą, że wyższa cena majonezu wynika głównie z tego, że mamy do czynienia z ofertą sezonową i dedykowaną dla konkretnej sieci handlowej. W tym przypadku chodzi o Biedronkę. Standardowe wielkości słoików, jakie możemy spotkać w pozostałych sklepach to między innymi 250, 300, 400 i 700 ml. Poza tym trzeba pamiętać, że do przygotowania majonezu niezbędne są jaja i olej, których ceny również wystrzeliły w ostatnim czasie. Za litrową butelkę najtańszego oleju zapłacimy obecnie w najlepszym wypadku około 10 zł. Jeszcze rok temu cena tego samego oleju była prawie połowę niższa. Podobnie jest z jajami, które również drożeją, na co wpływ ma między innymi kurcząca się baza produkcyjna. Wreszcie powodem takich cen majonezu i nie tylko jest wzrost bieżących kosztów związanych z prowadzeniem biznesu, takich jak koszty transportu, czy opłat za gaz, prąd i wodę.

Może Cię zainteresować:

Komentarze