Stopy procentowe w Polsce w najbliższym czasie nie będą obniżane. Za to należy się spodziewać… podwyżki podatków

Stopy procentowe w Polsce w najbliższym czasie nie będą obniżane. Za to należy się spodziewać… podwyżki podatków

Rada Polityki Pieniężnej w najbliższym czasie pozostawi stopy procentowe na poziomie 5,25 proc. Wakacje nie przyniosą obniżek, tych można się spodziewać najwcześniej we wrześniu. Wiele będzie jednak zależało od sytuacji w polskiej gospodarce. A wpływ na tą ostatnią może mieć globalna polityka.

Bliski Wschód płonie. Inflacja może rosnąć

Oczy świata zwrócone są na Bliski Wschód. Toczący się konflikt irańsko-izraelski może poważnie wpłynąć nie tylko na region, ale na cały glob. Jednym z powodów jest silne uzależnienie sektora energetycznego od tego miejsca na mapie. W negatywnym scenariuszu ceny paliw mogą eksplodować, a w ślad za nimi ruszą ceny innych produktów. Wzrosnąć może inflacja. Tego obawiają się ekonomiści nie tylko w Polsce.

Stopy procentowe w Polsce na razie bez zmian

Przypomnę, że ostatni raz stopy procentowe w Polsce zostały obniżone przez RPP w maju. Cięcie wyniosło 50 punktów bazowych. Na ten ruch trzeba było czekać kilkanaście miesięcy – stopy procentowe były utrzymywane na niezmienionym poziomie od końcówki 2023 roku. Jeszcze kilka tygodni temu zakładano, że kolejne cięcia mogą nastąpić niebawem. Członkowie RPP nie zdecydowali się na nie w czerwcu, co tłumaczono chęcią obserwowania rynku.

W tym kontekście warto zwrócić uwagę na słowa Ludwika Koteckiego, członka RPP, który podczas Forum Funduszy w Nałęczowie stwierdził ostatnio, że Rada nie zdecyduje się na obniżki w lipcu. Można się ich spodziewać dopiero we wrześniu (w sierpniu nie będzie posiedzenia decyzyjnego). Ekonomista tłumaczył to właśnie sytuacją międzynarodową. Zaznaczył przy tym, że jeśli nie pojawią się poważne globalne komplikacje, to we wrześniu obniżka jest niemal pewna. Dodał, że w drugim półroczu stopy procentowe powinny spaść o 50 punktów bazowych.

Wypada dodać, że Ludwik Kotecki podczas wspomnianego Forum mówił nie tylko o możliwej reakcji RPP, ale też stanie polskiej gospodarki. Zdaniem ekonomisty jest on dobry. Istotnymi wyzwaniami będą transformacja energetyczna, ale też demografia: dzietność spada, a społeczeństwo się starzeje. Uwagę słuchaczy mogły szczególnie przyciągnąć słowa o podwyższaniu podatków. Zdaniem Koteckiego w średnim okresie jest to nieuniknione.

Fed też wstrzymuje się z cięciami. Trump szefem banku centralnego?

Stopy procentowe na razie pozostają bez zmian nie tylko w Polsce. Niedawno podobną decyzję podjął amerykański Fed. Obecnie znajdują się one w przedziale 4,25-4,50 proc. Członkowie Fedu prognozują dwie obniżki na koniec tego roku, a następnie jedną na koniec przyszłego roku i jedną na koniec 2027 roku. Decyzja banku centralnego USA dla rynku nie była zaskoczeniem, to już czwarte z rzędu posiedzenie Fedu, na którym zdecydowano, by stopy procentowe pozostawić bez zmian. Ta polityka nie podoba się prezydentowi Stanów Zjednoczonych, który domaga się cięć. Co więcej, Donald Trump miał ponoć pytać swoich doradców, czy będzie mógł zostać szefem Fedu, gdy zakończy się kadencja Jerome’a Powella. Tego ostatniego Trump ostatnio nazwał nawet głupkiem.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.