Sprzedawcy mają problem z Visa i Mastercard. Chodzi o 30 miliardów dolarów

Sędzia federalny Nowego Jorku prawdopodobnie nie zatwierdzi ugody o wartości 30 miliardów dolarów między gigantami przetwarzania płatności Visa i Mastercard a handlowcami, którzy twierdzą, że przepłacili za opłaty interchange.

Przypomnijmy – w marcu br. dwóch gigantów płatniczych – firmy Visa i Mastercard – zawarło ugodę z grupą małych firm i handlowców. Jej celem było obniżenie oraz ograniczenie opłat pobieranych przez oba wspomniane podmioty (chodziło o opłaty za tzw. przyciągnięcie karty, czyli tzw. opłaty interchange) oraz umożliwienie małym firmom zbiorowe negocjowanie stawek z procesorami płatności w podobny sposób, w jaki robią to obecnie duzi sprzedawcy. Porozumienie miało objąć ponad 12 milionów sprzedawców.

Warunki Visa i Mastercard nie są korzystne?

Ugoda nie została jednak powszechnie zaakceptowana. Krajowa Federacja Handlu Detalicznego (National Retail Federation), największa amerykańska grupa handlowa zajmująca się handlem detalicznym, stwierdziła, że prawdopodobnie się jej sprzeciwi. Jak swtierdziła Federacja, ulga jest tylko tymczasowa, a opłaty za przetwarzanie płatności pozostają zbyt wysokie. Ugoda ograniczyłaby opłaty za przeciągnięcie karty przez pięć lat, co zdaniem handlowców sprzeciwiających się ugodzie było niewystarczające.

Teraz zaś sędzia Margo Brodie ze Wschodniego Dystryktu Nowego Jorku stwierdziła, że jest mało prawdopodobne, aby udzieliła ostatecznej zgody na ugodę. Decyzja ta oznacza, że w przypadku braku ugody sprawa może trafić do sądu. Sędzia przedstawiła swoją opinię sytuacji w 88-stronicowej opinii opublikowanej w piątek, zaledwie trzy dni po ogłoszeniu odrzucenia wstępnej ugody. Nazwała szacowane 6 miliardów dolarów rocznych oszczędności dla sprzedawców „marnymi” w porównaniu z szacowanymi 100 miliardami dolarów opłat, które zapłacili za akceptację kart Visa i Mastercard w 2023 roku. „Bez dowodów na rentowność Visa i Mastercard, sąd nie może z całą pewnością stwierdzić, że pozwani mogą wytrzymać wyższy wyrok; jednak dowody zdecydowanie sugerują, że mogą oni wytrzymać znacznie wyższy wyrok” – napisała Brodie.

„To zdzierstwo!”

Ugoda wynika z pozwu z 2005 roku, w którym zarzucano sprzedawcom, że płacą nadmierne opłaty za akceptację kart kredytowych Visa i Mastercard oraz że Visa, Mastercard i ich banki członkowskie działały z naruszeniem przepisów antymonopolowych. W tym miejscu należy wyjaśnić, że Visa i Mastercard pobierają opłatę od każdej transakcji przeprowadzanej w ich sieci. Opłata ta różni się w zależności od wielkości sprzedawcy, a także branży, w której działa, ale generalnie wynosi od 1 proc. do 3 proc. wartości transakcji.

W 2018 roku Visa i Mastercard zgodziły się zapłacić 6,2 miliarda dolarów w ramach długotrwałego pozwu złożonego przez grupę 19 sprzedawców. Pozew miał jednak dwa elementy, które musiały zostać rozwiązane: spór dotyczący zasad, które Visa i Mastercard narzucają, aby akceptować ich karty, oraz handlowców, którzy zdecydowali się nie uczestniczyć w ugodzie.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!