Spektakularny włam i wyciek danych gry GTA 6. Winnych dwoje genialnych nastolatków

Dwoje nastolatków zostało uznanych przez sąd w Londynie jako odpowiedzialnych za szereg głośnych ataków hakerskich. Byli członkami grupy Lapsus$, która zaatakowała producenta gier Rockstar Games, twórcę „GTA”, firmę technologiczną Nvidia, a także firmę Uber.

Winni wycieku dotyczącego GTA 6

Arion Kurtaj (18 lat) i 17-letni mężczyzna, którego tożsamość nie została ujawniona z powodu młodego wieku, zostali skazani w środę. Kurtaj był odpowiedzialny za włamanie się do serwerów Rockstar Games w 2022 roku i wyciek poufnych informacji na temat nadchodzącej gry „GTA 6”. W 2022 roku zdobył wrażliwe dane i filmy z gry. Wysłał wiadomość do grupy Rockstar Games, mówiąc, że jest hakerem, a nie pracownikiem.

Po tym incydencie w internecie pojawiło się ponad 90 klipów i obrazów z gry „Grand Theft Auto 6”. Rockstar Games potwierdził autentyczność tych materiałów. Wyciek ujawnił na przykład, że gra będzie miała pierwszą w historii franczyzy protagonistkę. Gra będzie miała dwóch grywalnych bohaterów: Latynoskę i białego mężczyznę.

Londyńska ława przysięgłych uznała Kurtaja za winnego wszystkich 12 zarzutów. W tym sześciu na mocy brytyjskiej ustawy o nadużyciach komputerowych, trzech szantażu i dwóch oszustwa.

Może Cię również zainteresować: Największa giełda krypto w ogniu krytyki: kontrowersyjne związki z Rosją?

Nie „winni” tylko „odpowiedzialni za przestępstwa”

Jednak Kurtaj, będący osobą z autyzmem, nie pojawił się w sądzie z powodu diagnozy psychiatrycznej. Z tego powodu sąd nie ogłosił wyroku „winy”, ale uznał go za prawnie odpowiedzialnego za przestępstwa.

Drugi z młodzieńców był także odpowiedzialny za atak na Nvidia. Ukradł około 1 terabajta danych z tej firmy technologicznej i żądał okupu. Ten 17-latek również ma diagnozę autyzmu.

Obaj byli „kluczowymi graczami” w grupie Lapsus$, uważanej za międzynarodową organizację cyberprzestępców. Jej członkowie często żądali okupu, przejmowali kontrolę nad komputerami ofiar, usuwali dane na ich oczach czy publikowali różne obrazy. Wszystko to „aby udowodnić swoją kontrolę”.

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Infrastruktury (CISA) określiła działania Lapsus$ jako „unikatowe pod względem skuteczności, szybkości, kreatywności i śmiałości”. Zauważyli jednak, że w niektórych przypadkach ataki były bardziej chaotyczne niż strategiczne.

Zobacz także:

Komentarze